StoryEditor

Dopłaty bezpośrednie 2024 - o jakich dokumentach nie można zapomnieć?

Liczne warianty dopłat, warunkowość, ekoschematy wymagają należytego udokumentowania w wyznaczonych terminach.
28.04.2024., 11:31h

W ubiegłym roku po raz pierwszy zmierzyliśmy się z nową, dużo bardziej biurokratyczną odsłoną dopłat bezpośrednich. Szczególnie realizacja ekoschematów – zarówno tych obszarowych, jak i w ramach dobrostanu zwierząt – wymagała przygotowania i złożenia w ARiMR dodatkowych dokumentów. W tym roku ma być nieco łatwiej, jednak lista terminów i dokumentów wiążących się z dopłatami i ekoschematami wciąż jest całkiem spora. Jakie dokumenty powinniśmy prowadzić w gospodarstwie, a jakie i kiedy przekazywać do Agencji? Oto krótki przewodnik po najważniejszych z nich.

Rejestr zabiegów agrotechnicznych

To jeden z podstawowych dokumentów dla ekoschematów obszarowych. Jest konieczny dla rolników realizujących ekoschematy: międzyplony ozime lub wsiewki śródplonowe, opracowanie i przestrzeganie planu nawożenia, uproszczone systemy uprawy, wymieszanie słomy z glebą, biologiczna ochrona upraw, ale także dla tych, którzy zdecydują się realizować wymagania normy GAEC 8 poprzez wsiewki lub międzyplony. Nadal pozostaje do wykorzystania wzór rejestru opracowany przez ARiMR, dopuszcza się jednak jako realizację obowiązku prowadzenia rejestru przedłożenie innej dokumentacji – w tym w formie elektronicznej pod warunkiem, że zawiera ona wymagane informacje. W takim rejestrze, dla każdego zabiegu znaleźć się muszą przynajmniej:

  • numer działki ewidencyjnej,
  • oznaczenie działki rolnej,
  • powierzchnia i rodzaj uprawy,
  • data i rodzaj wykonanych zabiegów agrotechnicznych,
  • inne informacje niezbędne do potwierdzenia wykonania czynności, do których zobowiązaliśmy się w ramach ekoschematu (np. nazwa i zastosowana ilość nawozu, data i skład mieszanki poplonowej itp.).

Zobacz także: Ugorowanie i ekoschematy – jakie zasady obowiązują w 2024 roku?

Pozostało 81% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Grzegorz Ignaczewski
Autor Artykułu:Grzegorz Ignaczewski

redaktor „top agrar Polska”, ekonomista, specjalista w zakresie dopłat bezpośrednich, PROW i ekonomiki gospodarstw.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
20. grudzień 2024 05:52