StoryEditor

Dopłaty do biogazowni – z jakich programów skorzystać?

Biogazownie stanowią istotny element w kierunku zrównoważonego rozwoju i transformacji energetycznej, przyczyniając się do efektywnego wykorzystania biomasy oraz redukcji emisji gazów cieplarnianych. W Polsce istnieje kilka programów i inicjatyw wspierających budowę i modernizację biogazowni, które oferują różne formy dofinansowania. Przedstawiamy najważniejsze z nich.

05.08.2024., 08:16h

Korzystne finansowanie inwestycji

Banki komercyjne oraz instytucje finansowe oferują kredyty i pożyczki na korzystnych warunkach dla inwestycji w OZE, w tym biogazowni. Banki prześcigają się w swoich ofertach kredytowych, dlatego przy decyzji o inwestycji warto skorzystać z pomocy doradcy finansowego, rozeznać się w ofercie banków i poprosić o przygotowanie indywidualnej oferty dla klienta.

Zobacz także: Energia odnawialna w rolnictwie – ruszyły zapisy na nasze Seminarium!

Programy wsparcia lokalnego

Niektóre regiony mogą oferować lokalne programy wsparcia finansowego, dedykowane rozwojowi energii odnawialnej, w tym biogazowni. Warto śledzić aktualne ogłoszenia w lokalnych mediach oraz na stronie gminy.

Biogazownia na potrzeby własne rolnika? Czemu nie!

Rolnicy zainteresowani posiadaniem biogazowni na potrzeby własne mogą skorzystać z programu I.10.2 Inwestycje w gospodarstwach rolnych w zakresie OZE i poprawy efektywności energetycznej w obszarze A wspierającym inwestycje dotyczące biogazowni rolniczej. O przyznanie pomocy może ubiegać się rolnik będący osobą fizyczną lub prawną, lub jednostką organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej, bądź wspólnicy spółki cywilnej prowadzący działalność rolniczą w ramach spółki cywilnej. Pomoc w tym zakresie jest przyznawana na operacje polegające na budowie biogazowni rolniczej z wyłączeniem robót budowlanych dotyczących istniejącej już biogazowni rolniczej. Pomoc musi być związana z wytwarzaniem energii z OZE, magazynowaniem tej energii i wykorzystywaniem jej wyłącznie na potrzeby własne gospodarstwa. Maksymalna wysokość pomocy udzielona beneficjentowi w okresie realizacji Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej w obszarze A wynosi 1,5 mln zł. Pomoc przyznaje się w formie refundacji części kosztów kwalifikowalnych poniesionych przez beneficjenta, w wysokości do 65%.

image

Wiemy, kiedy rusza program Mój Prąd 6.0!

Decyzja o budowie biogazowni niesie ze sobą wiele korzyści. Biogazowania jest metodą przetwarzania materii organicznej takich jak kiszonka z kukurydzy, obornik, gnojowica czy odpady biologiczne, przy jednoczesnej produkcji biogazu, z którego można wytworzyć energię elektryczną i cieplną. Wytworzona pulpa pofermentacyjna może służyć jako znakomity nawóz rolniczy, który charakteryzuje się zmniejszoną kwasowością, wyższym odczynem pH, a także zachowaniem składników odżywczych. Przy korzystnych warunkach finansowania i wysokim wskaźniku dofinansowania warto rozważyć tego typu inwestycje.

Fot:Canva

Agata Stachowiak
Autor Artykułu:Agata Stachowiak
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
15. listopad 2024 13:09