StoryEditor

Dopłaty do buhajów mięsnych: ruszył nabór. Co z dopłatami do buhajów mlecznych?

ARiMR uruchomiła dopłaty do buhajów mięsnych. Tymczasem hodowcy bydła mlecznego walczą o podobne wsparcie. Jakie są zasady przyznawania pomocy? Sprawdź szczegóły.

19.02.2025., 08:49h

Nabór wniosków o dopłaty do buhaja ruszył. Kiedy opływa termin?

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa poinformowała o tym, że wystartował nabór wniosków o wypłatę pomocy do zakupu czystorasowego buhaja rasy mięsnej o wartości 5 000 zł. Wsparcie ma charakter pomocy de minimis w rolnictwie.

O wypłatę środków rolnicy mogą wnioskować do 30 listopada 2025 r. Dotychczas nabór cieszył się dużym zainteresowaniem ze strony rolników. W roku 2024 do 30 listopada złożono 600 wniosków

Ile można dostać na zakup buhaja?

Jak podaje Agencja, wysokość pomocy, która zostanie wypłacona rolnikowi na zakup buhaja, zostanie obliczona poprzez pomnożenie kwoty 5 tys. zł przez liczbę zakupionych buhajów nie większą niż iloraz liczby krów w gospodarstwie i liczby 15.

Sprawdź również: Dopłaty bezpośrednie 2025: zmiany w dopłatach do krów mlecznych!

Średnia liczba krów decyduje o wsparciu. Jak ją ustalić?

„Średnią liczbę krów, ustala się:

  • jako iloraz liczby krów posiadanych przez producenta rolnego w ostatnim dniu każdego miesiąca w roku poprzedzającym rok, w którym został zakupiony buhaj, i liczby 12;
  • na podstawie danych zawartych w komputerowej bazie danych prowadzonej na podstawie przepisów ustawy z dnia 4 listopada 2022 r. o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt” – czytam w komunikacie ARiMR.

Definicja krowy przyjęta w naborze oznacza samicę bydła, która osiągnęła wiek 24 miesięcy i więcej.

Jak i gdzie złożyć wniosek o dopłatę do buhaja?

Rolnicy ubiegający się wypłatę wsparcia na zakup buhaja do końca listopada muszą złożyć wnioski (wniosek do pobrania TUTAJ) do kierownika biura powiatowego Agencji właściwym ze względu na miejsce zamieszkania lub siedzibę wnioskodawcy za pośrednictwem formularzu:

  • bezpośrednio w kancelarii Biura Powiatowego,
  • za pośrednictwem platformy ePUAP lub usługi mObywatel na stronie gov.pl,
  • listownie za pośrednictwem operatora pocztowego (najlepiej rejestrowaną przesyłką pocztową),
  • za pomocą publicznej usługi rejestrowanego doręczenia elektronicznego świadczonej przez operatora wyznaczonego (PURDE) na adres do doręczeń elektronicznych (ADE).

Czy dopłaty obejmą także hodowców bydła mlecznego?

Jak się okazuje, o dopłaty chcieliby móc ubiegać się również rolnicy hodujący bydło mleczne. Podlaska Izba Rolnicza skierowała wniosek do Krajowej Rady Izb Rolniczych z prośbą o skierowanie do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi prośby o podjęcie działań mających na celu wprowadzenie dopłat do buhajów rozpłodowych ras mlecznych posiadających dokumentację rodowodu i pochodzenia.

image

Ceny bydła: nadal korzystne warunki sprzedaży, a w UE stawki rekordowe!

– W związku z chęcią poprawy potencjału genetycznego stada, wielu hodowców bydła mlecznego decyduje się na zakup czystorasowych buhajów rozpłodowych. Taka inwestycja związana jest jednak ze znacznymi kosztami, ponieważ ceny buhajów stale rosną. Zasadnym jest zatem wprowadzenie dopłat do zakupu czystorasowych buhajów rozpłodowych ras mlecznych, posiadających dokumentację rodowodu i pochodzenia, których nabór powinien być prowadzony na takich zasadach jak w przypadku dopłat do zakupu buhajów ras mięsnych. Dzięki temu większa grupa hodowców będzie mogła poprawić wartość hodowlaną swojego stada, co korzystnie wpłynie na rozwój gospodarstw prowadzących produkcję mleka – czytamy we wniosku PIR.

Źródło: tygodnik-rolniczy.pl

Justyna Czupryniak
Autor Artykułu:Justyna Czupryniak
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
19. luty 2025 14:00