Pomoc dla hodowców bydła mięsnego
- Sektor hodowli i chowu bydła mięsnego ma dzisiaj możliwości rozwoju. Kilkadziesiąt tysięcy gospodarstw zajmuje się tym kierunkiem produkcji i stało się to alternatywą dla rolników wycofujących się z produkcji trzody chlewnej czy mleka. Otwieranie nowych rynków zbytku, rosnące spożycie w kraju, jak również zainteresowanie rolników tym kierunkiem produkcji zwierzęcej wymuszają działania prorozwojowe i jednocześnie stabilizujące ten sektor – czytamy w uzasadnieniu projektu autorstwa MRiRW, który trafił do konsultacji społecznych..
Dlatego proponuje się uruchomienie pomocy w formie dofinansowania zakupu czystorasowego buhaja rasy mięsnej w wieku powyżej 13 miesięcy. Powyższa pomoc będzie udzielana w formule pomocy de minimis w rolnictwie do wysokości środków przewidzianych na ten cel w planie finansowym ARiMR.
Jak będzie wyglądal wniosek o dopłaty do buhajów?
Wniosek o pomoc będzie zawierał wyłącznie niezbędne dane identyfikujące producenta rolnego oraz zakupionego buhaja. Do wniosku o pomoc producent rolny będzie zobowiązany dołączyć:
- dokument potwierdzający zakup buhaja;
- kopię świadectwa zootechnicznego.
Jakie będą stawki dopłat do buhajów?
W projekcie rozporządzenia proponuje się, aby wysokość pomocy była ustalana jako iloczyn kwoty 5 000 zł i liczby zakupionych buhajów, przy czym stosunek liczby buhajów objętych pomocą do średniej liczby krów w gospodarstwie wynosi 1:30. Jednocześnie średnia liczba krów będzie ustalana jako iloraz liczby krów będących w posiadaniu producenta rolnego w ostatnim dniu każdego miesiąca w roku poprzedzającym rok, w którym został zakupiony buhaj i liczby 12.
Dopłatę do buhaja można będzie dostać tylko raz
Zgodnie z projektowanymi przepisami zakup danego buhaja będzie mógł zostać objęty pomocą tylko raz. Jednocześnie jeżeli hodowca, który sprzeda buhaja, do którego otrzymał pomoc przed upływem 24 miesięcy od jego zakupu, będzie zobowiązany do zwrotu pomocy w wysokości proporcjonalnej do liczby miesięcy stanowiącej różnicę między liczbą 24 a liczbą miesięcy, które upłynęły od dnia jego zakupu.
Wartość pomocy dla hodowców bydła jest szacowana na 5 mln zł. W Polsce produkcją bydła mięsnego zajmuje się ok. 102 tys. rolników.