Groch z dopłatami do materiału siewnego
Do MRIRW zwróciła się Izba Rolnicza w Opolu o to, aby objąć uprawy grochu cukrowego i łuskowego dopłatami do materiału siewnego.
Uprawa grochu cukrowego oraz grochu łuskowego według Izby Rolniczej w Opolu powinna być premiowana na zasadzie płatności do roślin strączkowych na nasiona w ramach PS dla WPR na lata 2023-2027, tak jak miało to miejsce w poprzedniej perspektywie finansowej, w formie płatności do powierzchni upraw roślin wysokobiałkowych, która wtedy uwzględniała groch siewny cukrowy.
Zobacz także: Rośnie presja mszyc w bobiku. Czym je zwalczać?
Po wniosku Izby Rolniczej w Opolu do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Czesława Siekierskiego zwróciła się również Krajowa Rada Izb Rolniczych.
- Szanowny Panie Ministrze, Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych, po przeanalizowaniu wniosku Izby Rolniczej w Opolu zwraca się do Pana Ministra o uwzględnienie uprawy grochu cukrowego i grochu łuskowego we wsparciu dochodów związanych z wielkością produkcji roślin w płatnościach bezpośrednich oraz objęcia ich dopłatami do materiału siewnego – czytamy w piśmie KRIR.
W piśmie KRIR zaznacza, że wszystkie rodzaje grochów należą do roślin wysokobiałkowych, dlatego zarówno uprawa grochu cukrowego i łuskowego powinna być odpowiednio premiowana za zasadzie płatności do roślin strączkowych na nasiona w ramach PS dla WPR na lata 2023-2027.
- Ogólnie wiadomo, że uprawa grochu cukrowego i łuskowego wykazuje właściwości strukturotwórcze i próchnicotwórcze na poziomie innych roślin wysokobiałkowych objętych dodatkowym wsparciem dochodów. Mimo krótkiego okresu wegetacji (około 90-110 dni) roślin te mocno wzbogacają glebę w azot mineralny i inne składniki pokarmowe. Oprócz pozytywnego wpływu na stan gleby mają ogromne właściwości odżywcze dla ludzi a ich uprawa na większą skale może znacznie poprawić stan rodzimego białka roślinnego oraz bezpieczeństwa białkowego kraju – czytamy jako uzasadnienie w piśmie.
Dlatego też KRIR proponuje, aby zaliczyć wymienione rodzaje grochów do płatności do roślin bobowatych, a także uwzględnić zakup tych nasion w dopłatach do materiału siewnego co ma wpłynąć na ekonomikę uprawy w kraju.
Wsparcie podlega ograniczeniom
Z upoważnienia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, na pismo KRIR odpowiedział Stefan Krajewski:
- Dobrowolne wsparcie związane z produkcją (w tym płatność do roślin strączkowych na nasiona) w ramach systemu płatności bezpośrednich podlega pewnym ograniczeniom wynikającym z przepisów Unii Europejskiej (UE) i może być stosowane jedynie na warunkach określonych w tych przepisach. Przede wszystkim wymaga podkreślenia, że wsparcie to można przyznawać jedynie określonym sektorom i rodzajom produkcji lub konkretnym typom rolniczym w ich ramach, jeśli są one istotne ze względów społeczno-ekonomicznych lub środowiskowych i doświadczają trudności. Przeprowadzone analizy wykazały, że w warunkach Polski sytuacja taka dotyczy 4 sektorów produkcji zwierzęcej i 9 sektorów produkcji roślinnej. Na realizację płatności w tych sektorach Polska przeznacza ok. 15% puli środków na płatności bezpośrednie, co odpowiada maksymalnemu limitowi na płatności związane z produkcją określonemu w przepisach UE – czytamy w odpowiedzi.
Do roślin strączkowych na nasiona, płatność ukierunkowana jest na dostarczenie surowca do produkcji pasz poprzez określenie listy roślin i ich gatunków objętych wsparciem. Na tej liście znalazły się rośliny strączkowe, które mają istotne znaczenie jako komponent do produkcji pasz oraz wymogu zbioru nasion.
Jak napisał Stefan Krajewski, analizy tych prac wykazały zasadność utrzymania dotychczasowego podejścia na kolejne lata.
Wsparcie dla producentów grochu
- Należy również podkreślić, że rolnicy zajmujący się uprawą grochu cukrowego i grochu łuskowego mogą korzystać z ogólnodostępnych form wsparcia w ramach systemu płatności bezpośrednich – w szczególności z: podstawowego wsparcia dochodów, płatności redystrybucyjnej oraz uzupełniającej płatności podstawowej. Ponadto dopłaty do powierzchni upraw grochu cukrowego i grochu łuskowego są dostępne dla rolników, którzy realizują zobowiązania ekologiczne w ramach działania Rolnictwo ekologiczne PROW 2014-2020 lub w ramach interwencji – Rolnictwo ekologiczne PS WPR.
Bernat Patrycja
na podst. izba. rolnicza opole
Fot: Matuszak, arch. TAP