StoryEditor

Dopłaty do ubezpieczeń upraw i zwierząt wzrosną do 70 proc. składki!

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przygotowało projekt ustawy, która ma podnieść maksymalną wysokość dopłat z budżetu państwa do składki rolnika z tytułu ubezpieczenia upraw i zwierząt gospodarskich z 65 proc. do 70 proc. Jest to odpowiedź rządu na wręcz drastyczny spadek zainteresowania ubezpieczeniem powierzchni upraw w roku 2023.
11.04.2024., 15:07h

Ministerstwo rolnictwa przygotowało nowelizację ustawy „o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich”, która ma na celu umożliwienie rolnikom uzyskania dopłat z budżetu państwa do składek ubezpieczeń upraw:

  • słonecznika,
  • facelii,
  • lnu,
  • konopi włóknistych,
  • bobowatych drobnonasiennych,
  • gorczycy,
  • roślin zielarskich. 

Zobacz także: PROW wykorzystany w 97 proc. Co z resztą pieniędzy dla rolników?

Dodatkowo wyodrębniono grykę i soję w celu doprecyzowania, że są to uprawy, które korzystają z dopłat do ich ubezpieczenia. Gryka należy do grupy roślin zbożowych (do zbóż właściwych lub jako tzw. zboże rzekome), a  soja do roślin z rodziny bobowatych (strączkowych). Niejednoznaczne ujęcie gryki i soi w ustawie  mogło budzić wątpliwości ubezpieczycieli i producentów rolnych.

Dlaczego rolnicy rezygnują z ubezpieczenia upraw? 

Zmiany zaproponowane w projekcie ustawy są odpowiedzią na wnioski zgłaszane do MRiRW w związku z rosnącą popularnością upraw dodawanych roślin oraz umożliwią realizację celu ustawy, jakim jest zwiększenie powierzchni ubezpieczonych upraw rolnych, po drastycznym obniżeniu ubezpieczonej powierzchni upraw w 2023 r. Był to efekt wzrost kosztów produkcji rolnej w 2023 r., głównie nośników energii i nawozów i jednoczesnego braku odpowiedniego wzrostu cen produktów rolnych.

Maksymalna wysokość dopłaty - ile wyniesie?

Zgodnie z  wytycznymi Komisji Europejskiej intensywność pomocy nie może przekroczyć 70% kosztów składki ubezpieczeniowej. Dlatego w projekcie ustawy proponuje się podniesienie maksymalnej wysokości dopłat z budżetu państwa do składki producenta rolnego z tytułu ubezpieczenia upraw i zwierząt gospodarskich z 65% do 70%. 

Przewiduje się, że powyższe podwyższenie o 5% dopłat do składek powinno zachęcić producentów rolnych do  zwiększenia powierzchni ubezpieczonych upraw rolnych o 10% (o ok. 365 tys. ha) przy założeniu, że po wzroście dopłat z 50% do 65% w 2023 r. w porównaniu do 2015 r. wzrost powierzchni ubezpieczonych upraw wyniósł 30%.

Nowelizacja ustawy „o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich”. Dlaczego jest ważna?

- Zaproponowane gatunki roślin są bardzo ważnym elementem w działalności rolniczej –  poprawiają strukturę gleby, działają pozytywnie na życie owadów zapylających oraz mogą być alternatywą dla innych upraw – przekonuje w uzasadnieniu ministerstwo rolnictwa.

Słonecznik można wykorzystać nie tylko jako roślinę oleistą, ale jako jedną z kultur rolnych, która jest w stanie zastąpić importowane do Polski białko roślinne, a tym samym zasilić bilans krajowego białka, co wpisuje się w rządowy program zwiększania wykorzystania polskiego białka roślinnego w paszach. Słonecznik ma silne korzenie, które drenują glebę i wykorzystują składniki z warstw niedostępnych dla większości roślin, jest dość odporny na suszę, toleruje słabsze gleby. Uprawa słonecznika jest dobrą alternatywą dla producentów rolnych poszukujących nowej rośliny dla urozmaicenia płodozmianu. Może być również doskonałym zamiennikiem dla rzepaku tam, gdzie duże straty wywołują dziki.

Facelia jest bardzo ważna w procesie zmianowania. Będąc rośliną miododajną spełnia ważna rolę w rozwoju polskich rodów pszczelich.

image

Wnioski o dopłaty za 2024 rok w ARiMR do 30 czerwca? Dokumenty trafiły do MRiRW

Uprawa konopi włóknistych i lnu wpisuje się w wyzwania dotyczące zwiększenia bioróżnorodności upraw oraz ekologii. Rozwój rynku roślin włóknistych w ostatnich latach wynika z rozwoju rynku włókien naturalnych, a także z możliwości nowych zastosowań tych roślin w wielu sektorach gospodarki.

Uprawa roślin zielarskich w wielu regionach stanowi ważne źródło dochodu dla rodzin rolniczych – szczególnie w mniejszych gospodarstwach, które nastawiły się na pracochłonną produkcję ziół. Rodzima produkcja surowców zielarskich stanowi podstawę produkcji leków, suplementów diety, kosmetyków, herbat ziołowych, jak i innych firm, przetwarzających czy eksportujących zioła. Prowadzenie upraw zielarskich jest narażone na negatywne skutki niekorzystnych zjawisk w takim samym stopniu jak inne uprawy rolnicze. Uprawy zielarskie, także poprawiają strukturę gleby, działają pozytywnie na życie owadów zapylających oraz mogą być alternatywą dla innych upraw.

image

Pogoda dla rolnika: uwaga na PRZYMROZEK! Kiedy możemy się go spodziewać?

wk

Fot: Sierszeńska

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
19. grudzień 2024 17:21