StoryEditor

Dopłaty do ugorowania! Ekoschematy 2025 rozszerzone – o jakie płatności będzie można się ubiegać?

W 2025 roku resort rolnictwa rozszerza dopłaty do ugorowania w ramach ekoschematów. Rolnicy mogą ubiegać się o płatność do miedzy czy do oczka wodnego. Jakie będą stawki dopłat za ten ekoschamat w 2025 roku?

15.12.2024., 19:00h

Ekoschematy 2025 - rozszerzone dopłaty!

Resort rolnictwa rozszerza dopłaty do ugorowania. Rolnik będzie mógł ubiegać się o wsparcie nie tylko do gruntów ugorowanych, ale także do gruntów ugorowanych, na których położone są nowo utworzone elementy krajobrazu, takie jak oczka wodne, żywopłoty czy miedza (lista wszystkich elementów poniżej).

Zobacz także: Zaliczek dopłat bezpośrednich nie otrzymało 55 tys. rolników. Kiedy pieniądze trafią na konta?

- Od 2025 roku konieczne jest wdrożenie pełnego zakresu ekoschematu, tzn. ukierunkowanie wsparcia w odniesieniu do gruntów ugorowanych oraz gruntów ugorowanych, na których położone są utworzone elementy krajobrazu. (...) Lista elementów krajobrazu jest analogiczna do tej obowiązującej w ramach GAEC 8 – wyjaśnił Stefan Krajewski, wiceminister rolnictwa i Przewodniczący Komitetu Monitorującego Plan Strategiczny dla Wspólnej Polityki Rolnej w uchwale Komitetu ws. rozszerzenia ekoschematu. 

Za co rolnik może otrzymać dopłaty?

Za obszary wyłączone z produkcji od 2025 roku uznaje się:

  • grunty ugorowane,
  • grunty ugorowane, na których położone są utworzone elementy krajobrazu, obejmujące:
  • żywopłoty lub pasy gruntów zadrzewionych, które nie stanowią części lasu, przy czym do płatności kwalifikuje się nie więcej niż 10 m szerokości danego żywopłotu lub danego pasa,
  • zadrzewienia liniowe, które nie stanowią części lasu,
  • pojedyncze drzewa – nie więcej niż 150 sztuk/ha,
  • zagajniki śródpolne, które nie stanowią części lasu, obejmujące drzewa lub krzewy, o powierzchni nie większej niż 0,5 ha,
  • rowy, w tym otwarte cieki wodne służące do nawadniania lub odwadniania, z wyłączeniem rowów wykonanych z betonu, przy czym do płatności kwalifikuje się nie więcej niż 10 m szerokości danego rowu,
  • oczka wodne inne niż zbiorniki z betonu lub tworzywa sztucznego, o maksymalnej powierzchni wynoszącej 1 ha, przy czym do płatności kwalifikuje się nie więcej niż 0,5 ha danego oczka; w przypadku, gdy oczko wodne jest otoczone roślinnością nadbrzeżną, do powierzchni oczka wodnego wlicza się obszar z tą roślinnością lub
  • miedze śródpolne lub strefy buforowe o szerokości nie mniejszej niż 1 m, przy czym do płatności kwalifikuje się nie więcej niż 20 m szerokości danej miedzy lub danej strefy.

image

Ubezpieczenie zwierząt z dopłatą ARiMR. Ile będzie wynosić wsparcie?

Na gruntach wyłączonych z produkcji, w tym na tych, na których utworzone zostały nowe elementy krajobrazu w terminie od dnia 1 stycznia do dnia 31 lipca:

  • nie będzie mogła być prowadzona produkcja (w tym zakaz wypasu i koszenia) 
  • będzie obowiązywał zakaz stosowania środków ochrony roślin i nawozów.

Jakie stawki dopłat do ugorowania?

W 2024 roku stawka dopłaty do ugorowania wyniosła 422,34 zł/ha. To mniej niż początkowo planował resort rolnictwa - miało to być 563 zł.

Warto pamiętać, że od 2025 będzie limit hektarów na gospodarstwo, do których można ubiegać się o ekoschematy. Ma to być maksymalnie 300 ha.

 

Kamila Szałaj Tygodnik-rolniczy.pl

Fot: Grzegorz Ignaczewski

Kamila Szałaj
Autor Artykułu:Kamila Szałaj Redaktorka portalu tygodnik-rolniczy.pl i Tygodnika Poradnika Rolniczego. Kamila Szałaj jest ekspertką z zakresu polityki rolnej w Polsce oraz rynków rolnych. Specjalizuje się także w kwestii dopłat bezpośrednich i dotacji dla rolnictwa. Podejmuje też tematy dotyczące bezpieczeństwa w rolnictwie oraz interwencji w obronie rolników. Zdobyła 1. miejsce w ogólnopolskim konkursie KRUS „W rolnictwie można pracować bezpieczniej”. W 2018 roku odznaczona przez ministra rolnictwa medalem Zasłużony dla Rolnictwa.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
15. grudzień 2024 19:02