StoryEditor

Ekoschemat nawozy płynne – niewiele czasu na złożenie dokumentów do Agencji!

Jednym z ekoschematów, który wymaga dodatkowych czynności po złożeniu wniosku obszarowego, jest ekoschemat Stosowanie nawozów naturalnych płynnych innymi metodami niż rozbryzgowo. Do kiedy trzeba złożyć dokumenty?

18.09.2024., 10:00h

Nawozy naturalne płynne - innymi metodami niż rozbryzgowo

Praktyka przyczynia się do lepszego wykorzystania składników pokarmowych dostępnych w nawozach naturalnych przy jednoczesnym ograniczeniu emisji amoniaku i podtlenku azotu. Zachęca do stosowania metod doglebowych podczas aplikacji płynnych nawozów naturalnych. Aplikacja doglebowa, zmniejszając kontakt nawozu z powietrzem, zwiększa jego przenikanie do gleby. Innym rozwiązaniem jest np. rozlewanie płynnych nawozów, ale bezpośrednio w łan roślin z zastosowaniem węży wleczonych lub rozlewaczy z redlicą płozową.

Zobacz także: Wymieszanie obornika - mało czasu na przesłanie oświadczenia lub zdjęcia geotagowanego!

Gnojowica i gnojówka? Czy coś więcej?

Punkty są przyznawane, jeżeli rolnik stosuje nawóz naturalny płynny lub produkt pofermentacyjny. Zatem, zarówno gnojowica jak i gnojówka oraz produkt pofermentacyjny będzie zaliczał się w ramach tej praktyki. W przypadku gdy rolnik na potrzeby realizacji praktyki nabył nawóz naturalny płynny lub produkt pofermentacyjny, jest zobowiązany posiadać imienny dokument potwierdzający zakup lub inny dokument potwierdzający nabycie.

Jaka płatność za ekoschemat?

Stosowanie nawozów naturalnych płynnych innymi metodami niż rozbryzgowo jest jedną z praktyk w ramach ekoschematu Rolnictwo Węglowe i zarządzanie składnikami odżywczymi. Aby ubiegać się o płatność do ekoschematu, rolnik musi zgromadzić minimalną liczbę punktów stanowiącą iloczyn:

  1. 25% powierzchni użytków rolnych w gospodarstwie oraz
  2. 5 pkt przyznawanych za hektar.

Wykonanie praktyki warte jest 3 pkt/ha, przy czym jeden punkt = około 100 zł. W bieżącym roku 1 punkt wynosił 104,89 zł/ha, zatem za wykonanie praktyki można było uzyskać 314,67 zł za każdy hektar

Jakich terminów musi pilnować rolnik?

Aby otrzymać płatność w ramach ekoschematu, rolnik musi udokumentować wykonanie praktyki. Nie pozostało wiele czasu na udokumentowanie wykonania ekoschematu. Rolnicy którzy zdecydowali się na wykonanie praktyki w okresie jesiennym muszą pamiętać o złożeniu oświadczenia do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa za pośrednictwem e-wniosku, lub papierowo w biurze Agencji.

Inną opcją jest przesłanie zdjęcia geootagowanego za pośrednictwem aplikacji Mobilna ARiMR.

Termin na dostarczenie oświadczenia bądź zdjęcia to 14 dni od dnia wykonania praktyki, i nie później niż do dnia 7 listopada 2024 r., albo nie później niż do dnia 30 listopada roku, w którym został złożony wniosek o przyznanie płatności, w przypadku gdy rolnik, z uwagi na niekorzystne warunki pogodowe, w szczególności nadmierne uwilgotnienie gleby, nie mógł dokonać zbioru upraw lub nawożenia gleby na gruntach ornych (nawożenie dopuszczone na zasadach wynikających z Programu Azotanowego). Dodatkowo, należy pamiętać o tym, że rolnik zobowiązany jest do prowadzenia rejestru zabiegów agrotechnicznych.

Agata Stachowiak

Fot:

Patrycja Bernat
Autor Artykułu:Patrycja Bernat z-ca redaktora prowadzącego topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. listopad 2024 13:02