StoryEditor

Ekoschemat: Dobrostan zwierząt - MRiRW ogłosiło ważną zmianę. Nie przegap!

Resort rolnictwa wydłużył termin na określenie w systemie IRZ Plus przeznaczenia bydła do opasu. To ważna informacja dla rolników wnioskujących o płatności do ekoschematu Dobrostan zwierząt w ramach wariantu Dobrostan opasów. Przegapienie nowego terminu będzie oznaczało utratę dopłat!
18.01.2024., 18:02h

Termin zgłoszenia w IRZ wydłużony do 5. lutego br.

Ministerstwo rolnictwa idzie w ten sposób na rękę rolnikom i zmienia ważny termin w ekoschemacie Dobrostan zwierząt. Nowelizacja przepisów w tej sprawie została przekazana do publikacji w Dzienniku Ustaw. Zgłoszenie w systemie IRZplus kierunku użytkowania bydła zostało przedłużone do 5. lutego​ br. To ważna informacja dla rolników wnioskujących o płatności do ekoschematu Dobrostan zwierząt w ramach wariantu Dobrostan opasów. 

Z analizy danych ARiMR wynika, że w 2023 roku, który jest pierwszym rokiem wdrażania w Polsce płatności dobrostanowych do bydła rzeźnego, wśród ok. 32 tys. rolników ubiegających się o wsparcie dobrostanowe do opasów ok. 70 proc. nie określiło kierunku użytkowania swoich zwierząt lub mogło popełnić błędy w tym zakresie.

Ministerstwo rolnictwa oceniło więc, że w tej sytuacji istnieje ryzyko wykluczenia rolników z płatności dobrostanowej w ramach wariantu Dobrostan opasów bydła. Chodzi o praktyki, które zapewniają podwyższone warunku dobrostanu oraz warunki i wymogi zgodnie z zapisami rozporządzenia dobrostanowego.

Jak dokonać zmian w IRZplus?

MRiRW informuje, że rolnicy, którzy w 2023 roku złożyli wniosek o przyznanie płatności dobrostanowej w ramach wariantu Dobrostan opasów, a którzy nie wskazali w systemie IRZplus przeznaczenia bydła do opasu, mogą dokonać zmiany lub korekty w systemie IRZplus w zakresie określenia przeznaczenia tego bydła do opasu, poprzez wybór jednego z kierunków użytkowania:

  • mięsno-opasowy,
  • mleczno-opasowy,
  • opasowy.

Dzięki temu rolnicy będą mogli dostać płatność do bydła, dla którego realizowali praktyki podwyższające poziom dobrostanu zwierząt w ramach wariantu Dobrostan opasów zgodnie z przepisami rozporządzenia dobrostanowego, a dla którego nie określili dotychczas w IRZ przeznaczenia tego bydła do opasu.

Zmiany pozwolą rolnikom na otrzymanie płatności z tytułu ekoschematów

W związku z przedłużeniem terminu, Rolnicy, którzy w 2023 roku złożyli wniosek o przyznanie płatności dobrostanowej w ramach wariantu Dobrostan opasów, a którzy nie wskazali w systemie IRZplus przeznaczenia bydła do opasu, mogą dokonać zmiany lub korekty w systemie IRZplus w zakresie określenia przeznaczenia tego bydła do opasu poprzez wybór jednego z kierunków użytkowania: mięsno – opasowy, mleczno – opasowy lub opasowy.

- Dzięki temu rolnicy będą mogli dostać płatność do bydła, dla którego realizowali praktyki podwyższające poziom dobrostanu zwierząt w ramach wariantu Dobrostan opasów zgodnie z przepisami rozporządzenia dobrostanowego, a dla którego nie określili dotychczas w IRZplus przeznaczenia tego bydła do opasu - tłumaczy MRiRW w piśmie do Krajowej Rady Izb Rolniczych.

Niemniej jednak należy pamiętać, że do 5 lutego zostało nieco ponad 2 tygodnie, więc czasu na uzupełnienie danych nie jest dużo. Warto się więc pospieszyć, by nie stracić dopłat.

Czy do bydła poddanego ubojowi lub sprzedanemu będzie dopłata?

Ministerstwo wyjaśnia, że zgodnie z podpisaną nowelizacją rozporządzenia do płatności zostanie także zakwalifikowane bydło poddane ubojowi do dnia 5 lutego 2024 r., w odniesieniu do którego do tego dnia rolnik nie określił w systemie IRZplus kierunku użytkowania lub ten kierunek określił bez uwzględnienia przeznaczenia tego bydła do opasu.

W przypadku zaś bydła sprzedanego do dnia 5 lutego 2024 r., w odniesieniu do którego do tego dnia rolnik nie określił w systemie IRZplus kierunku użytkowania lub ten kierunek określił bez uwzględnienia przeznaczenia tego bydła do opasu rolnik wnioskujący o płatność w ramach wariantu Dobrostan opasów powinien złożyć do ARIMR oświadczenie o opasaniu tego bydła w gospodarstwie do czasu jego sprzedaży.

ksz

Źródło: tygodnik-rolniczy.pl

Tygodnik Poradnik Rolniczy
Autor Artykułu:Tygodnik Poradnik Rolniczy
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
19. grudzień 2024 19:09