StoryEditor

Ekoschemat "Retencjonowanie wody na TUZ" także dla właściciela stawu?

Z jakich ekoschematów skorzystać w 2024 roku? To dylemat wielu rolników. Podpowiadamy kiedy można uzyskać płatności w ramach ekoschematów za retencjonowanie wody na TUZ.
07.05.2024., 15:08h

Podczas naszego webinarium "Dopłaty i finansowanie rolnictwa. Co czeka rolników w 2024 roku?" odpowiadaliśmy na wiele pytań, które rolnicy nadesłali do naszej Redakcji. Wiele z nich dotyczyło ekoschematów.

Czy staw oznacza retencjonowanie wody?

Jeden z widzów naszego webinarium zapytał naszych ekspertów, czy retencjonowanie wody na trwałym użytku zielonym będzie uznane gdy na działce jest staw?

- Niestety, nie. Płatność do ekoschematu "Retencjonowanie wody na trwałych użytkach zielonych" jest przyznawana do powierzchni trwałych użytków zielonych zalanej lub podtopionej, przy czym zalanie lub podtopienie występuje, gdy stan wysycenia profilu glebowego wodą utrzymuje się na poziomie przynajmniej 80% co najmniej przez 12 następujących po sobie dni w okresie od dnia 1 maja do dnia 30 września roku, w którym został złożony wniosek o przyznanie płatności - czyli płatność jest do TUZ, a nie do stawów - wyjaśnia nasz ekspert Grzegorz Ignaczewski.

image

Wnioski o dopłaty w ARiMR do 17 czerwca. Jest projekt rozporządzenia!

Ekoschemat "Retencjonowanie wody na trwałych użytkach zielonych"

Przypomnijmy, że płatność do ekoschematu "Retencjonowanie wody na trwałych użytkach zielonych" jest przyznawana do powierzchni trwałych użytków zielonych (TUZ):

  1. zalanej lub podtopionej, przy czym zalanie lub podtopienie występuje, gdy stan wysycenia profilu glebowego wodą utrzymuje się na poziomie przynajmniej 80% co najmniej przez 12 następujących po sobie dni w okresie od dnia 1 maja do dnia 30 września roku, w którym został złożony wniosek o przyznanie płatności
  2. położonej na działkach rolnych, na których jest realizowane zobowiązanie:
  • wybranych wariantów pakietów przyrodniczych w ramach Działania rolno-środowiskowo-klimatycznego PROW 2014-2020 oraz analogicznych zobowiązań rolno-środowiskowo-klimatycznych w ramach Planu Strategicznego 2023-2027 lub
  • działania Rolnictwo ekologiczne PROW 2014-2020 oraz interwencji rolnictwa ekologicznego w ramach Planu Strategicznego 2023-2027 lub
  • ekoschematu Rolnictwo węglowe i zarządzanie składnikami odżywczymi w zakresie praktyki Ekstensywne użytkowanie TUZ z obsadą zwierząt.

3. która w danym roku została zalana lub podtopiona, co potwierdza wykaz działek wraz z danymi przestrzennymi tych działek oraz zalanego lub podtopionego obszaru na tych działkach sporządzany corocznie przez Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowy Instytut Badawczy.

Taki wykaz działek zalanych lub podtopionych. Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowy Instytut Badawczy udostępnia Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Fot. Walerowska

image

Dopłaty 2024: Czy na ugorowanym polu można zwalczać chwasty?

Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała Dyrektor Działu Rozwoju Cyfrowego i Produktów Cyfrowych
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
19. listopad 2024 22:15