StoryEditor

Ekoschematy 2024: Rolnik bez tego szkolenia nie dostanie dopłat

Hodowcy realizujący ekoschemat "Dobrostan zwierząt" od 2024 roku będą musieli odbyć obowiązkowe szkolenia, inaczej nie dostaną dopłat bezpośrednich. Co to za szkolenia?
19.01.2024., 19:35h

Rolnicy będą musieli się przeszkolić

Rolnikom, którzy będą ubiegać się o dopłaty bezpośrednie w ramach ekoschematu Dobrostan zwierząt przybędzie kolejny wymóg. Od kampanii 2024 r. będą zobowiązani do odbycia jednorazowego szkolenia z zakresu metod ograniczających stosowanie antybiotyków.

- Wprowadzenie obowiązku odbycia tego szkolenia wynika z Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 – wyjaśnia nam ARiMR.

Jaki jest zakres tematyczny szkoleń?

Szkolenia będą realizowane m.in. przez ośrodki doradztwa rolniczego w ramach interwencji I.14.1 Doskonalenie zawodowe rolników. Tematem szkolenia będą metody chowu i hodowli stosowane w produkcji zwierzęcej zmierzające do ograniczenia stosowania antybiotyków. Zakres tematyczny obejmie zagadnienia ogólne dotyczące stosowania antybiotyków i zjawiska antybiotykoodporności, a także zagadnienia szczegółowe dotyczące zapobiegania chorobom i ograniczaniu konieczności stosowania środków przeciwdrobnoustrojowych w hodowlach przeżuwaczy, koni, świń i drobiu poprzez przestrzeganie wymagań higienicznych, polepszanie poziomu dobrostanu oraz stosowanie profilaktyki oraz zasad bezpieczeństwa biologicznego.

Ministerstwo rolnictwa zakłada, że redukcja stosowania antybiotyków w produkcji zwierząt gospodarskich będzie się odbywała wg zasady „tak mało jak to konieczne”.

Szkolenia rolników oraz inne działania w tym zakresie mają spowodować ograniczenie o 10% stosowania antybiotyków do 2030 roku.

Ekoschemat Dobrostan zwierząt: zasady

Przypominamy zasady ogólne ekoschematu Dobrostan zwierząt:

  1. Rolnik musi posiadać siedzibę stada zwierząt odpowiedniego gatunku, zarejestrowaną zgodnie z przepisami o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt, a w przypadku drobiu – numer zakładu drobiu.
  2. Wymogi odnoszące się do danej grupy zwierząt dotyczą wszystkich zwierząt tej grupy utrzymywanych w gospodarstwie rolnym.
  3. Zwierzęta objęte wymogami są oznakowane i zarejestrowane w komputerowej bazie danych ARiMR (IRZPlus) zgodnie z przepisami o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt (jeśli dotyczy).
  4. Płatności naliczane są przez ARiMR co do zasady - do średniookresowej liczby zwierząt spełniających wymogi wariantu/praktyki w gospodarstwie, a w przypadku tuczników i drobiu rzeźnego – do liczby sztuk przekazanych do rzeźni).
  5. Rolnik realizujący interwencję dotyczącą dobrostanu zwierząt zobowiązany jest do jednorazowego odbycia szkolenia z zakresu metod ograniczających stosowanie antybiotyków (wymóg od 2024 r.).
  6. W odniesieniu do świń i bydła zastosowanie ma system punktowy polegający na możliwości wyboru przez rolnika z katalogu praktyk podwyższających poziom dobrostanu zwierząt – praktyk możliwych do realizacji w danym gospodarstwie; o wysokości płatności decyduje liczba punktów za stosowanie poszczególnych praktyk. Do każdej z praktyk przypisana jest odpowiednia liczba punktów, przy czym 1 pkt stanowi równowartość 22,47 EUR, tj. ok. 100 zł. Punkty są oparte na wyliczonych stawkach płatności stanowiących rekompensatę dodatkowych poniesionych kosztów i utraconych dochodów w wyniku realizacji danej praktyki.
  7. W przypadku owiec, kóz, koni i drobiu płatność przysługuje za realizację pakietu wymogów według stawki zł/szt.
  8. Rolnik posiada plan poprawy dobrostanu zwierząt (w odniesieniu do bydła wymóg ten dotyczy praktyk dobrostanowych polegających na zapewnieniu zwiększonej co najmniej o 20% lub co najmniej o 50% powierzchni bytowej w pomieszczeniach lub w budynkach oraz wariantu dotyczącego dobrostanu krów mamek utrzymywanych w systemie otwartym).

ksz

Tygodnik Poradnik Rolniczy
Autor Artykułu:Tygodnik Poradnik Rolniczy
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. styczeń 2025 17:07