StoryEditor

Ekoschematy: Kiedy można mulczować międzyplony? Pilnuj terminu, bo stracisz dopłaty!

Rolnicy pamiętajcie o ważnych terminach, nieprzestrzeganie grozi utratą dopłat. Kiedy dopuszczone jest mulczowanie międzyplonów w Ekoschemacie Rolnictwo węglowe?

Ekoschemat Międzyplony ozime

Rolnicy, którzy zdecydowali się na realizację ekoschematu Międzyplony ozime w ramach Rolnictwa węglowego muszą pamiętać o ważnych terminach. Jeśli nie będą ich przestrzegać, nie otrzymają za nie dopłat. Niewykluczone, że będą musieli zwrócić zaliczki dopłat bezpośrednich. 

Zobacz także: UWAGA ruszył nabór ARiMR: na co będą dofinansowania? Można dostać nawet ponad 1 mln zł! [INSTRUKCJA WYPEŁNIANIA WNIOSKU]

- Przypominamy, że w przypadku praktyki: Międzyplony ozime lub wsiewki śródplonowe w sytuacji uprawy międzyplonów ozimych rolnicy mają obowiązek ich utrzymania co najmniej do 15 lutego roku następującego po roku, w którym został złożony wniosek o przyznanie płatności - informuje w komunikacie ministerstwo rolnictwa. I dodaje, że mulczowanie międzyplonów dopuszcza się po 15 listopada.

Mulczowanie w ekoschemacie, jak je wykonać?

Mulczowanie można wykonać poprzez:

  • ścięcie biomasy i pozostawienie mulczu na powierzchni pola lub
  • częściowe wymieszanie międzyplonu z glebą, przy czym można to wykonać każdą maszyną, która nie przyoruje skiby. W przypadku stosowania brony talerzowej należy pamiętać o takim ustawieniu talerzy, które nie powoduje odwrócenia skiby.

Mulcz powinien pozostać na polu do 15 lutego następującego po roku, w którym został złożony wniosek o przyznanie płatności.

Jakie rośliny w międzyplonie ozimym?

Międzyplon ozimy w formie mieszanki musi być utworzony z co najmniej 2 gatunków roślin w formie jarej lub ozimej z następujących grup:

  • zboża,
  • oleiste,
  • pastewne,
  • bobowate drobnonasienne,
  • bobowate grubonasienne,
  • miododajne

image

Dopłaty do materiału siewnego: już nie pomoc de minimis, ale ekoschemat? Jakie stawki?

- z wyłączeniem mieszanki złożonej wyłącznie z gatunków zbóż. Rolnik nie może także niczym pryskać wysianych międzyplonów aż do 15 lutego - przypomina ministerstwo. 

Ekoschematy: kiedy likwidować wsiewki? 

Przypomnijmy również o innym waznym aspekcie dotyczących Ekoschemtu Rolnictwo węglowe, o którym informowaliśmy wczoraj. Zarząd KRIR chciałby, aby w praktyce Międzyplony ozime lub wsiewki śródplonowe w ramach ekoschematu Rolnictwo węglowe, zostały wprowadzone odpowiednie zmiany w kwestii likwidacji wsiewki. MRiRW nie widzi jednak uzasadnienia do wprowadzenia takich zmian. 

Jak uzasadnia Ministerstwo Rolnictwa, “należy mieć na względzie, że przebieg warunków pogodowych (ilość i rozkład opadów, występujące temperatury powietrza, usłonecznienie) każdego roku jest inny i trudny do przewidzenia w roku następnym.”

 

Kamila Szałaj/Bernat Patrycja

Fot: Sierszeńska

Patrycja Bernat
Autor Artykułu:Patrycja Bernat
z-ca redaktora prowadzącego topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
Kamila Szałaj
Autor Artykułu:Kamila Szałaj
Redaktorka portalu tygodnik-rolniczy.pl i Tygodnika Poradnika Rolniczego. Kamila Szałaj jest ekspertką z zakresu polityki rolnej w Polsce oraz rynków rolnych. Specjalizuje się także w kwestii dopłat bezpośrednich i dotacji dla rolnictwa. Podejmuje też tematy dotyczące bezpieczeństwa w rolnictwie oraz interwencji w obronie rolników. Zdobyła 1. miejsce w ogólnopolskim konkursie KRUS „W rolnictwie można pracować bezpieczniej”. W 2018 roku odznaczona przez ministra rolnictwa medalem Zasłużony dla Rolnictwa.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. listopad 2024 10:54