Rolnicy od miesięcy apelują o odstępstwa ws. GAEC 7 i 8. Chcą, by w 2024 roku KE zwolniła ich z obowiązku dywersyfikacji upraw i ugorowania 4 proc. gruntów. Wniosek w tej sprawie już w listopadzie 2023 roku złożyła Francja. Poprało go kilkanaście państw, w tym Polska. O derogację mocno walczy także Rumunia. Tamtejszy minister rolnictwa dwa dni temu zapowiedział, że będzie domagać się dymisji unijnego komisarza ds. rolnictwa Janusza Wojciechowskiego, jeśli rolnicy w UE nie zostaną zwolnieni z wymogów GAEC 7 i GAEC 8.
Zobacz także: Dalsze losy normy GAEC 8. Czy rolnicy będą musieli ugorować 4 proc. gruntów?
Do tej pory komisarz był raczej sceptyczny wobec zwolnienia rolników z tych wymogów. W liście do Krajowej Rady Izb Rolniczych wyjaśniał, że to długotrwały proces i nieuzasadniony, bo zbiory zbóż w krajach UE są wysokie i nie ma powodów do obaw o bezpieczeństwo żywnościowe.
Wojciechowski zmienia zdanie: "Sytuacja rolników jest trudna"
Ale wczoraj wieczorem po spotkaniu unijnych ministrów rolnictwa najwyraźniej zmienił zdanie, bo poinformował, że opowiada się za derogacją w zakresie norm GAEC 7 i 8. Oczywiście zaznaczył, że z prawnego punktu widzenia przedłużenie derogacji wymagałoby otwarcia aktu podstawowego.
- Żadnych zmian nie można byłoby ponownie wprowadzić w drodze aktu wykonawczego Komisji – wyjaśnił. Podkreślił przy tym, że derogacja norm GAEC 7 i 8 zależy teraz od woli politycznej.
- W kwietniu kończy się mandat Parlamentu Europejskiego, ale patrząc na kalendarz derogacja jest wykonalna – zaznaczył i dodał, że sam jest za wprowadzeniem odstępstwa od norm GAEC 7 i 8.
- Uważam, że powinniśmy to zrobić. To jest mój osobisty pogląd. Sytuacja rolników jest trudna. Jest to kolejny rok kryzysu. Niektórzy rolnicy nie rozumieją, dlaczego właśnie akurat teraz w sytuacji kryzysowej mają zrezygnować z 4 proc. powierzchni gruntów – poinformował.
Dodał też, że rozumiejąc postulaty rolników, zaprezentował swoje poparcie dla propozycji derogacji na wewnętrznym spotkaniu KE.
Wypowiedź komisarza z konferencji prasowej z 23.01.2024 można znaleźć TUTAJ: https://europa.eu/!njTN6K (o GAEC 7 i 8 pod koniec nagrania)
Fot: Sierszeńska