Przypomnijmy, że wspomniane Rozporządzenie PE i RE weszło w życie 25 maja br. Teraz polski resort rolnictwa przygotował projekt rozporządzenia, które implementuje unijne przepisy do krajowej legislacji. Został on skierowany do konsultacji społecznych.
Jakie zmiany w GAEC 7?
Zmiany w WPR dotyczą norm GAEC 6, 7 i 8. W zakresie normy GAEC 7 (zmianowanie i dywersyfikacji upraw na gruntach ornych - przyp. red.) projekt Rozporządzenia MRiRW wprowadza uproszczenie, które daje rolnikom wybór, czy chcą realizować wymogi normy GAEC 7 za pomocą zmianowania tj. określonego następstwa upraw roślin, czy za pomocą dywersyfikacji upraw tj. zróżnicowania upraw.
Zmianowanie upraw rolnych w 2024 roku
W przypadku wyboru przez rolnika zmianowania upraw wytyczne są następujące:
- na 40% gruntów ornych w gospodarstwie taka sama uprawa nie może być utrzymana rok do roku na tej samej działce;
- na wszystkich gruntach ornych w gospodarstwie, taka sama uprawa w plonie głównym nie może być prowadzona dłużej niż 3 lata.
Dywersyfikacja upraw rolnych w 2024 roku
Z kolei w przypadku wyboru dywersyfikacji upraw wytyczne są następujące:
- w przypadku gospodarstw o powierzchni powyżej 10 do 30 ha gruntów ornych – wystarczy posiadać dwie uprawy, z tym że największa uprawa nie może stanowić więcej niż 75%;
- w przypadku gospodarstw o powierzchni powyżej 30 ha gruntów ornych – wystarczy posiadać trzy uprawy, z tym że największa uprawa nie może stanowić więcej niż 75%, a dwie uprawy główne nie więcej niż 95%.
Ponadto w rozporządzeniu MRiRW proponuje wyłączenie z obowiązku zmianowania powierzchni gruntów ornych, na których prowadzona jest plantacja nasienna kukurydzy.