StoryEditor

Hodowcy bydła mięsnego w pułapce systemu IRZ Plus. Nadal są błędy i grozi im utrata dopłat dobrostanowych!

Polski Związek Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego apeluje o ponowne wydłużenie czasu na poprawki danych dot. systemu utrzymania i typu użytkowego bydła w systemie IRZ Plus. Nadal pojawiają się błędy w danych wpisywanych do systemu, co niestety będzie skutkowało błędnym wyliczeniem dopłaty dobrostanowej.
01.03.2024., 10:13h

Z informacji, które uzyskała nasza redakcja wynika, że jeżeli ARiMR będzie miała wątpliwości co do składanych przez rolników deklaracji oraz braku lub nieprawidłowego wypełnienia danych dot. gospodarstwa, ma o tym fakcie informować rolników i prosić o ewentualne uzupełnienie danych. Wyrozumiałość w tym zakresie jest wskazana, jednak może się okazać, że rolnicy nie będą mieli okazji nic poprawić, a pracownik ARiMR puści dalej wniosek, mimo że np. system utrzymania lub typ zwierzęcia został nieprawidłowo oznaczony. Nie jest to wina hodowcy, ale opisów systemów i typów użytkowych bydła, których dotychczas nie używano. Hodowca tym samym otrzyma mniej pieniędzy mimo iż zrealizował założenia danej praktyki. Rolnicy mieli czas na uzupełnienie tych danych do 5 lutego br.

Zmiany w rozporządzeniu

PZHiPBM w imieniu hodowców i producentów bydła zwrócił się do resortu rolnictwa o zmianę rozporządzenia z dn. 20 kwietnia 2023 r. w sprawie szczegółowych warunków i szczegółowego trybu przyznawania i wypłaty pomocy finansowej w ramach schematów na rzecz dobrostanu zwierząt, ponieważ rolnicy nie wskazali lub błędnie wskazali w systemie lRZplus przeznaczenie bydła, do opasu lub do dalszej hodowli, a nie mają już możliwości korekty tych danych.  

- Dzięki temu rolnicy będą mogli dostać płatność do bydła, dla którego faktycznie realizowali praktyki podwyższające poziom dobrostanu zwierząt. Wynika to z faktu, iż do chwili obecnej rolnicy nadal popełniają błędy, wykluczające ich z płatności, pomimo realizacji ekoschematu, a jednocześnie doradcy, często składający wnioski w imieniu rolników, popełniają błędy, które pozbawiają rolników możliwości uzyskania rekompensaty za realizowane działanie. Dodatkowo na hodowców bydła mięsnego, dla których PZHiPBM prowadzi księgi hodowlane oraz ocenę wartości użytkowej nakłada się obowiązek wyboru przeznaczenia zwierząt jeszcze przed selekcją zwierząt i podjęciem decyzji, co do dalszej hodowli lub opasu – wyjaśnia Jacek Zarzecki, prezes PZHiPBM.

Co najmniej jedna zmiana!

Wniósł do resortu rolnictwa wniosek o umożliwienie wprowadzenia co najmniej 1 zmiany, co do typu użytkowania w okresie pomiędzy 8 a 24 miesiącem życia zwierzęcia.

- Apeluję również o umożliwienie zmiany typu użytkowania zwierzęcia kolejnemu właścicielowi w terminie 7 dni od dnia zakupu. Ma to na celu umożliwienie nowemu właścicielowi podjęcie decyzji co do sposobu przeznaczenia zwierzęcia. Jedocześnie w związku ze zmianą systemu IRZ rolnicy zwracają uwagę na skomplikowany, nieintuicyjny sposób działania, wprowadzenie nowych definicji nie stosowanych dotychczas, a także brak paszportów dla bydła. Dlatego też wydaje się zasadne, żeby system IRZplus uległ uproszeniu, a także umożliwił wydruk paszportów z systemu, co niewątpliwie ułatwiłoby funkcjonowanie obrotu zwierzętami na terenie kraju. W imieniu PZHiPBM deklaruję współpracę przy wypracowywaniu rozwiązań korzystnych dla hodowców i producentów bydła – apeluje Jacek Zarzecki do Czesława Siekierskiego szefa resortu rolnictwa.

Chaos i bałagan w IRZ Plus

Od kiedy system IRZ Plus powstał, stale są z nim problemy. Pisaliśmy o tym wielokrotnie.

- Ani doradcy ani pracownicy ARiMR nie wiedzą jak podchodzić do tego tematu. To pokazuje zbytnie zbiurokratyzowanie tak prostej rzeczy, na co zwracają uwagę rolnicy w czasie kilkunastu spotkań, które obecnie prowadzimy z hodowcami. Biurokracja, bzdurna interpretacja przepisów to główny wróg Krajowego Planu Strategicznego. Przygotowujemy wykaz i propozycję zmian do przepisów prawa w zakresie bydła, takich jak ujednolicenie zapisów rozporządzeń w zakresie minimalnych warunków utrzymania zwierząt, żeby nie kierować się wagą, która codziennie zmienia się, a wiekiem, który jest łatwo określić – dodaje Zarzecki.

Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktor Prowadząca topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
13. styczeń 2025 13:40