StoryEditor

Jakie dofinansowanie i kredyt na zakup kombajnu?

Zakup kombajnu, który jest jednym z najdroższych maszyn rolniczych, może być wspierany zarówno przez dofinansowania, jak i kredyty preferencyjne. W Polsce rolnicy mogą skorzystać z różnych programów wsparcia finansowego, które pomagają w modernizacji gospodarstw. W artykule przedstawimy najważniejsze z nich.

27.10.2024., 10:00h

Młody rolnik – zakup kombajnu      

Program przeznaczony jest dla rolników rozpoczynających produkcję rolniczą. Młodzi rolnicy, którzy rozpoczynają działalność rolniczą, mogą uzyskać jednorazową pomoc finansową w wysokości do 200 tysięcy złotych, którą mogą przeznaczyć między innymi na zakup maszyn rolniczych, w tym zakup kombajnu.

Rolnictwo 4.0 i zakup kombajnu

W ramach tego naboru zakup kombajnu nie został wykluczony z katalogu inwestycji. Należy jednak pamiętać, że aby inwestycja mogła być zrealizowana, maszyna musi współpracować z cyfrową infrastrukturą gospodarstwa rolnego.

Inwestycje zwiększające konkurencyjność, a zakup kombajnu

Już w 2025 wystartować ma nabór  na Inwestycje zwiększające konkurencyjność, który zastąpi dawną Modernizację Gospodarstw Rolnych. W ramach obszaru D, rolnicy będą mogli poczynić inwestycje polegające na zakupie samojezdnych lub przyczepianych maszyn do zbioru, w tym kombajnów. Z obszaru D będzie mogła skorzystać tylko grupa rolników - minimum 3 rolników. 

image

Jak dostać dofinansowanie lub kredyt na zakup ciągnika?

Pomoc w finansowaniu zakupu kombajnu? W pierwszej kolejności bank!

Zakup kombajnu to ogromny wydatek, który nie może zostać pokryty żadną dotacją. Pomocne w finansowaniu zakupu maszyny są kredyty bankowe przeznaczone specjalnie na ten cel. Wiele banków prześciguje się w swoich ofertach, dlatego przed podjęciem ostatecznej decyzji kredytowej warto rozeznać się w ofercie kilku z nich. Przykładowo, bank Credit Agricole oferuje kredyt inwestycyjny dla rolników w promocji 0% prowizji, kwota do 4 mln złotych oraz wieloletnie finansowanie.

Leasing na kombajn?

Leasing może być alternatywą dla tradycyjnego kredytu czy też pożyczki. Podstawowa różnica pomiędzy pożyczką leasingową a leasingiem polega na tym, że jedynie pożyczka pozwala nabyć prawo własności do przedmiotu od razu po jego dostawie. W przypadku leasingu aż do momentu opłacenia ostatniej raty formalnym właścicielem przedmiotu finansowania pozostaje firma leasingowa. Ciekawą ofertę przedstawia bank PKO, który oferuję leasing i pożyczkę maszyn rolniczych. Opłata wstępna wynosi nawet 0%, okres finansowania nawet do 120 miesięcy, indywidualnie ustalana wysokość rat i wykupu oraz finansowanie przedmiotów w PLN, EUR oraz USD to jedne z zalet tej oferty. 

Finansowanie fabryczne dealerów na kombajn

Dealerzy maszyn rolniczych oferują wiele możliwości finansowania zakupu już na placu, bez dodatkowego obowiązku poszukiwania finansowania. Warto rozeznać się również w ich ofertach przed podjęciem decyzji o sfinansowaniu zakupu kombajnu.  Obecnie CLAAS Financial Services oferuje możliwość finansowania 0% kombajnów i sieczkarni oraz wielkogabarytowych pras kostkujących na 3, 4 lub nawet do 5 lat przy różnym poziomie wkładu własnego Klienta.

Przed podjęciem decyzji o inwestycji warto skontaktować się z doradcami rolnymi, lokalnym oddziałem ARiMR lub bankiem oferującym kredyty rolnicze, aby uzyskać szczegółowe informacje dotyczące aktualnych programów wsparcia i warunków finansowania.

Agata Stachowiak

/Księgowa Rolnika/

 

Agata Stachowiak
Autor Artykułu:Agata Stachowiak
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. listopad 2024 14:10