ARiMR zaznacza, że w ramach płatności bezpośrednich, w tym przejściowego wsparcia krajowego, w 2024 roku ubiegało się 1,215 mln rolników. Do 12 grudnia Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wypłaciła 11,24 mld zł.
W tym tygodniu w siedzibie ARiMR odbyła się konferencja prasowa z okazji 30-lecia działania instytucji. Wczoraj informowaliśmy o tym, że około 55 tys. rolników nie otrzymało zaliczek dopłat bezpośrednich. Natomiast tuż po zakończeniu wypłat zaliczek dopłat bezpośrednich zgłosiło się do nas wielu rolników, którzy mimo, że mieli status naliczonych zaliczek nie otrzymali środków lub otrzymali jedynie szczątkowe kwoty złożone z płatności ONW.
Z infromacji przekazanych przez ARiMR zaliczek dopłat bezpośrednich (poza np. wypłatą ONW czy środowiskowych) nie otrzymało 55 tys. wnioskujących, a 24 tys. nie otrzymało żadnych płatności. ARiMR zapewnia, że to właśnie ci rolnicy zostaną potraktowani priorytetowo w wypłatach na początku roku, a płatności końcowe w pierwszej kolejności otrzymają ci, którzy nie dostali zaliczek na poczet dopłat bezpośrednich. Przyśpieszenie wypłat dopłat powinno nastąpić od 7-8 stycznia.
W związku z tym wystosowaliśmy kilka zapytań do ARiMR. Rolnicy liczyli na te środki, gdyż miniony rok był naprawdę ciężki. Mało jest gospodarstw w Polsce, których nie dotknęły klęski lub nie są poszkodowane niskimi cenami zbóż i innych płodów rolnych.
Jakie przyczyny nieotrzymania zaliczek dopłat bezpośrednich?
ARiMR wyjaśnia, że część z rolników nie kwalifikowała się w ogóle do przyznania zaliczek.
- Wynikało to z następujących powodów: śmierć rolnika przed naliczeniem zaliczki, wycofanie w całości wniosku i otrzymanie decyzji o umorzeniu postępowania, a także wydane na etapie kontroli administracyjnej decyzji odmawiającej przyznania płatności. W związku z tym 1,208 mln rolników kwalifikowało się do naliczania zaliczek. Finalnie zostały one naliczone dla 1,157 mln rolników. Spośród nich otrzymało je 1,154 mln (95,47% rolników potencjalnie kwalifikujących się do naliczania zaliczki). Zaliczki nie zostały zrealizowane również w przypadku gdy numer konta bankowego podany przez rolnika był niewłaściwy - wyjaśnia ARiMR.
Rolnicy sami wyliczali zaliczki?
ARiMR dodaje, że niektórzy rolnicy, w oczekiwaniu na zaliczki, wyliczali je samodzielnie na podstawie zadeklarowanych we wniosku powierzchni i zwierząt. Jest to dość częsty błąd, gdyż zaliczki były naliczane do powierzchni i zwierząt zatwierdzonych w kontroli administracyjnej, a nie zadeklarowanych.
- Powierzchnia gruntów lub liczba zwierząt zatwierdzonych po kontroli administracyjnej mogło się różnić od tych zadeklarowanych, gdyż nie zawierały one powierzchni lub zwierząt, które nie spełniły warunków do przyznania płatności. Zaliczki nie zostały naliczone także dla rolników, którzy nie wyjaśnili w swoim biurze powiatowym stwierdzonych w kontroli administracyjnej błędów lub nie dostarczyli w terminie dokumentacji potwierdzającej spełnienie warunków kwalifikowalności - zaznacza ARiMR.
Niestety nadal nie otrzymaliśmy odpowiedzi na pytanie, dlaczego rolnicy, którzy mieli status naliczonych płatności otrzymali jedynie płatności ONW lub wcale nie otrzymali zaliczek, mimo, że nie było w ich gospodarstwie kontroli. Czekamy na odpowiedź.
dkol