StoryEditor

Które bionawozy do ekoschematu „Biologiczna uprawa”?

Ekoschemat „Biologiczna ochrona upraw”, warty w ostatnim rozdaniu ok. 300 zł/ha, a poprzednio 420 zł/ha, cieszył się teoretycznie dużym zainteresowaniem. Problem polegał tylko na tym, że środków mikrobiologicznych nie było zbyt dużo. Teraz ekoschemat zmienia się diametralnie, bo dojdą bionawozy.

21.01.2025., 08:00h

Utrudnienie skorzystania z ekoschematu „Biologiczna ochrona upraw” wynikało z konieczności zastosowania w jego ramach środka z listy dopuszczonych przez ministra rolnictwa i zakwalifikowanych jako mikrobiologiczne. Pod koniec 2024 r. na prawie 3 tys. zarejestrowanych środków ochrony roślin, do grupy mikrobiologicznych należy tylko ok. 50, co stanowi 1,7% wszystkich.

Ponadto zakres rejestracji takich biopreparatów dotyczy głównie upraw niszowych – ekologicznych, ogrodniczych, małoobszarowych itd. Zatem szanse na ich powszechne wykorzystanie są małe.

Jest jednak kilka środków mikrobiologicznych, które można stosować na szeroką skalę w uprawach rolniczych. Co z tego, kiedy nie było ich na rynku tyle, aby zaspokoić popyt wywołany przez ekoschematy oraz nie są one tanie. Często było tak, że pieniądze z ekoschematu nie wystarczały na pokrycie kosztu środka, nie wspominając o kosztach jego stosowania.

Zobacz także: Dopłaty bezpośrednie: jakie zmiany w ekoschematach w 2025 roku dla rolników?

Bionawozy do ekoschematu

30 paź...

Pozostało 87% tekstu
Ten artykuł jest dostępny dla zalogowanych użytkowników.
Zaloguj się, by czytać dalej.
Jeśli nie masz jeszcze konta na naszym portalu, zarejestruj się bezpłatnie i czytaj artykuły dla zalogowanych użytkowników.
Tomasz Czubiński
Autor Artykułu:Tomasz Czubiński

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ochrony, uprawy i nawożenia roślin

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. styczeń 2025 08:02