StoryEditor

Kurs euro do dopłat bezpośrednich za 2024 rok niższy, ale nie tylko on decyduje o stawkach. Sprawdź!

4,2788 złotych za jeden euro – to tegoroczny kurs do przeliczenia euro z unijnych dopłat obszarowych na krajowe stawki pomocy. Jednak nie oznacza to, że stawki krajowe będą wyliczone tylko na tej podstawie.

30.09.2024., 19:22h

Mocna waluta, niskie dopłaty?

W tym przypadku mocna waluta krajowa to nie jest wcale dobra wiadomość. Tegoroczny kurs, po którym przeliczone będą krajowe stawki poszczególnych rodzajów pomocy jest wyraźnie niższy od ubiegłorocznego (w 2023 roku było to 4,6283 zł za 1 euro), a w porównaniu do 2022 roku (4,8483 zł za 1 euro) to już różnica prawie 57 groszy na każdym wymienionym euro.

Gdyby krajowe stawki dopłat zależały tylko i wyłącznie od kursu wymiany, tegoroczne dopłaty byłyby niższe od ubiegłorocznych o około 7,5% co oznacza, że dla przykładu płatność podstawowa – czyli podstawowe wsparcie dochodów do celów zrównoważoności zamiast 502,35 zł/ha (stawka 2023) spadłaby do 464,53 zł/ha. A to już spadek dość wyraźny.

image

Dopłaty bezpośrednie 2024: Po jakim kursie euro będą przeliczone stawki?

Jak będą wyliczane tegoroczne stawki dopłat bezpośrednich?

Jednak aby wyliczyć tegoroczne stawki dopłat bezpośrednich nie wystarczy tylko ogłoszony dziś przez Europejski Bank Centralny kurs wymiany euro. Konieczna jest także informacja o zadeklarowanych w skali kraju powierzchniach do poszczególnych rodzajów dopłat bezpośrednich oraz liczbie sztuk zwierząt zgłoszonych do dopłat związanych z produkcją (np. płatność do krów czy do bydła). Zależność jest w tym przypadku jasna – im więcej zadeklarowanych hektarów lub zwierząt, tym mniejsza dopłata. Tak więc dopiero na podstawie tych danych ARiMR i Ministerstwo Rolnictwa ustalą ostateczne stawki dopłat.

Będzie redukcja stawek za ekoschematy?

W tym roku możemy chyba spodziewać się większego zainteresowania ekoschematami, a co za tym idzie redukcji ich stawek w porównaniu z rokiem ubiegłym. A będąc przy ekoschematach – są i dobre informacje – w tym roku płatność za realizację ekoschematu dotyczącego dobrostanu zwierząt ma być przyznawana w oddzielnej decyzji i nie będzie już blokowała naliczania dopłat podstawowych i płatności za ekoschematy obszarowe.

Możemy się także spodziewać, że w tym roku ARiMR wypłacając zaliczki na poczet dopłat bezpośrednich będzie zaliczkowała także płatności za realizację ekoschematów obszarowych. Wypłata zaliczek ma ruszyć już 16 października.

image

Zaliczki dopłat bezpośrednich: znów wyższe zaliczki. Które płatności wpłyną na konta rolników?

Grzegorz Ignaczewski
Autor Artykułu:Grzegorz Ignaczewski

redaktor „top agrar Polska”, ekonomista, specjalista w zakresie dopłat bezpośrednich, PROW i ekonomiki gospodarstw.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
19. styczeń 2025 00:19