W ramach operacji typu „Modernizacja gospodarstw rolnych” od 5 czerwca 2023 r. do 19 lipca 2023 r. przeprowadzono ostatni w ramach PROW 2014–2020 nabór wniosków o przyznanie pomocy. Po realokacji środków do tego typu operacji, zgodnie z informacjami przekazanymi przez ARiMR, w limicie dostępnych środków znajduje się 2 969 spraw na 13 986 będących w trakcie rozpatrywania. Resort rolnictwa niedawno rozważał relokację środków również na Modernizację gospodarstw rolnych, w obszarze D (przedsięwzięcia związane z racjonalizacją technologii produkcji, wprowadzeniem innowacji, zmianą profilu produkcji, zwiększeniem skali produkcji, poprawą jakości produkcji lub zwiększeniem wartości dodanej produktu).
Jak wynika z dzisiejszego komunikatu ARiMR 18 marca 2024 roku Komitet Monitorujący PROW 2014–2020 pozytywnie zaopiniował zmiany Planu finansowego obejmujące przesunięcia funduszy pomiędzy instrumentami wsparcia PROW 2014-2020. Zamierzonym skutkiem miałoby być zwiększenie alokacji w przypadku Modernizacji gospodarstw rolnych o ponad 135 mln euro. Dzięki temu znacznie więcej rolników mogłoby otrzymać pieniądze w ramach obszaru D.
Czy to już pewne?
ARiMR podaje, że zmiana czeka jeszcze na przyjęcie przez Radę Ministrów a później zatwierdzenie przez Komisję Europejską.
- Przesunięcie części tej kwoty, tj. 20 mln euro, nie wymaga zgody KE. Środki te dostępne będą po podpisaniu przez MRiRW i opublikowaniu nowelizacji odpowiedniego rozporządzenia – jego projekt trafił właśnie do konsultacji i uzgodnień. Nowelizacja przepisów pozwoli na obsługę dodatkowej liczby wniosków o pomoc, złożonych w naborze przeprowadzonym w terminie od 5 czerwca do 19 lipca 2023 roku. Zmienione rozporządzenie zawierać będzie również zapis, z którego wynika, że pozostałe wnioski będą mogły być rozpatrzone, gdy pojawią się kolejne fundusze - podaje ARiMR.
Agencja wyjaśnia, że pozostała kwota, która miałaby być poddana rekolacji ok. 115 mln euro, zwiększy budżet na inwestycje w obszarze D pod warunkiem uzyskania zgody Komisji Europejskiej na zmiany PROW 2014-2020 pozytywnie zaopiniowane przez Komitet Monitorujący.
Przypomnijmy, że PROW 2014-2020 trzeba rozliczyć do końca 2025 r., więc zmiany są konieczne, jeśli Polska nie chce stracić dodatkowych środków. Z czego wynika konieczność zmiany budżetu? Informowaliśmy niecały tydzień temu w artykule
Więcej pieniędzy dla rolników na modernizację gospodarstw rolnych! Są zmiany w PROW
97% środków wykorzystano, zostało 177 mln euro
Jak twierdzi ministerstwo rolnictwa Program Rozwoju Obszarów Wiejskich zostanie w pełni wykorzystany, a także zapowiada kolejne dwa nabory! Zakontraktowano ponad 97% środków, a 80% z nich znajduje się już na kontach rolników. Do wydania pozostało 177 milionów euro z otrzymanych 18 miliardów.
oprac. dkol na podst. wk/ARiMR