Do 20 marca można było ubiegać się o wsparcie finansowe na Inwestycje mające na celu ochronę wód przed zanieczyszczeniem azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych. Jak podała Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, w ósmym już naborze w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, złożono 264 wnioski na kwotę 25,4 mln zł.
Na co można otrzymać dofinansowanie?
Dofinansowanie można otrzymać m.in. na budowę, przebudowę lub zakup zarówno zbiorników do przechowywania nawozów naturalnych płynnych, jak i płyt do gromadzenia nawozów naturalnych stałych, a w przypadku młodych rolników także zbiorników lub płyt do przechowywania kiszonek. Dofinansowaniu podlega również zakup nowych maszyn i urządzeń do aplikacji nawozów naturalnych płynnych.
Zobacz także: Ekoschematy 2024 - z których warto skorzystać?
W jakiej wysokości przyznawana jest pomoc?
Pomoc przyznaje się i wypłaca do wysokości limitu, który w okresie realizacji Programu wynosi maksymalnie 150 tys. zł na jednego beneficjenta i na jedno gospodarstwo.
- Pomoc przyznawana jest w formie: standardowych stawek jednostkowych (SSJ) – w przypadku realizacji inwestycji polegających na budowie nowych obiektów budowanych od podstaw, w tym:
- zbiorników do przechowywania nawozów naturalnych płynnych, lub
- płyt do gromadzenia i przechowywania nawozów naturalnych stałych, - refundacji części kosztów kwalifikowalnych - w przypadku pozostałych inwestycji.
W przypadku kosztów ponoszonych w formie standardowych stawek jednostkowych, pomoc przyznaje się w wysokości 50% kosztów kwalifikowanych (w przypadku operacji realizowanej przez rolnika niebędącego „młodym rolnikiem”) lub w wysokości 60% (w przypadku operacji realizowanej przez „młodego rolnika”) albo kwoty stanowiącej sumę:
1) iloczynów standardowych stawek jednostkowych, oraz odpowiednio:
- pojemności zbiornika do przechowywania nawozów naturalnych płynnych, lub
- powierzchni płyty do gromadzenia i przechowywania nawozów naturalnych stałych, oraz
2) kosztów ogólnych dotyczących tej inwestycji w wysokości nieprzekraczającej 10% kwoty obliczonej w sposób określony w pkt. 1 – jeżeli koszty takie zostały poniesione.
W przypadku pomocy przyznawanej w formie refundacji części kosztów kwalifikowalnych pomoc przyznawana jest w wysokości do:
- 50% kosztów kwalifikowalnych – w przypadku operacji realizowanej przez rolnika niebędącego „młodym rolnikiem”.
- 60% kosztów kwalifikowalnych – w przypadku operacji realizowanej przez „młodego rolnika”
Przy ustalaniu wysokości pomocy można również uwzględnić tzw. koszty ogólne, w wysokości nieprzekraczającej 10% pozostałych kosztów kwalifikowalnych.
Przy naborze liczy się punktacja!
O kolejności przysługiwania pomocy decydować będzie suma uzyskanych punktów. Pod uwagę będzie brana m.in. liczba zwierząt utrzymywanych w gospodarstwie, udział kosztów inwestycji objętych operacją, polegających na dostosowaniu gospodarstwa do wymagań określonych w Programie działań, dotyczących warunków przechowywania nawozów naturalnych wyprodukowanych w gospodarstwie, oraz to czy podmiot ubiegający się o przyznanie pomocy występował już wcześniej o podobną pomoc.
Fot: Kolasińska