StoryEditor

Nabór ochrona wód przed azotanami – złożono wnioski na ponad 25,4 mln zł!

20 marca zakończył się nabór wniosków na Inwestycje mające na celu ochronę wód przed zanieczyszczeniem przed azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych. Jak podaje Agencja, złożono 264 wnioski na kwotę ponad 25 mln.

Do 20 marca można było ubiegać się o wsparcie finansowe na Inwestycje mające na celu ochronę wód przed zanieczyszczeniem azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych. Jak podała Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, w ósmym już naborze w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, złożono 264 wnioski na kwotę 25,4 mln zł.

Na co można otrzymać dofinansowanie?

Dofinansowanie można otrzymać m.in. na budowę, przebudowę lub zakup zarówno zbiorników do przechowywania nawozów naturalnych płynnych, jak i płyt do gromadzenia nawozów naturalnych stałych, a w przypadku młodych rolników także zbiorników lub płyt do przechowywania kiszonek. Dofinansowaniu podlega również zakup nowych maszyn i urządzeń do aplikacji nawozów naturalnych płynnych.

Zobacz także: Ekoschematy 2024 - z których warto skorzystać?

W jakiej wysokości przyznawana jest pomoc?

Pomoc przyznaje się i wypłaca do wysokości limitu, który w okresie realizacji Programu wynosi maksymalnie 150 tys. zł na jednego beneficjenta i na jedno gospodarstwo.

  • Pomoc przyznawana jest w formie: standardowych stawek jednostkowych (SSJ) – w przypadku realizacji inwestycji polegających na budowie nowych obiektów budowanych od podstaw, w tym:
    - zbiorników do przechowywania nawozów naturalnych płynnych, lub
    - płyt do gromadzenia i przechowywania nawozów naturalnych stałych,
  • refundacji części kosztów kwalifikowalnych - w przypadku pozostałych inwestycji.

W przypadku kosztów ponoszonych w formie standardowych stawek jednostkowych, pomoc przyznaje się w wysokości 50% kosztów kwalifikowanych (w przypadku operacji realizowanej przez rolnika niebędącego „młodym rolnikiem”) lub w wysokości 60% (w przypadku operacji realizowanej przez „młodego rolnika”) albo kwoty stanowiącej sumę:

1) iloczynów standardowych stawek jednostkowych, oraz odpowiednio:

  • pojemności zbiornika do przechowywania nawozów naturalnych płynnych, lub
  • powierzchni płyty do gromadzenia i przechowywania nawozów naturalnych stałych, oraz

2) kosztów ogólnych dotyczących tej inwestycji w wysokości nieprzekraczającej 10% kwoty obliczonej w sposób określony w pkt. 1 – jeżeli koszty takie zostały poniesione.

W przypadku pomocy przyznawanej w formie refundacji części kosztów kwalifikowalnych pomoc przyznawana jest w wysokości do:

  • 50% kosztów kwalifikowalnych – w przypadku operacji realizowanej przez rolnika niebędącego „młodym rolnikiem”.
  • 60% kosztów kwalifikowalnych – w przypadku operacji realizowanej przez „młodego rolnika”

Przy ustalaniu wysokości pomocy można również uwzględnić tzw. koszty ogólne, w wysokości nieprzekraczającej 10% pozostałych kosztów kwalifikowalnych.

image

Dopłaty 2024: Kto może się ubiegać o dopłaty bezpośrednie?

Przy naborze liczy się punktacja!

O kolejności przysługiwania pomocy decydować będzie suma uzyskanych punktów. Pod uwagę będzie brana m.in. liczba zwierząt utrzymywanych w gospodarstwie, udział kosztów inwestycji objętych operacją, polegających na dostosowaniu gospodarstwa do wymagań określonych w Programie działań, dotyczących warunków przechowywania nawozów naturalnych wyprodukowanych w gospodarstwie, oraz to czy podmiot ubiegający się o przyznanie pomocy występował już wcześniej o podobną pomoc.

Fot: Kolasińska

Patrycja Bernat
Autor Artykułu:Patrycja Bernat
z-ca redaktora prowadzącego topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
Agata Stachowiak
Autor Artykułu:Agata Stachowiak
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. listopad 2024 05:17