StoryEditor

Nabór rusza w grudniu! Tworzenie i rozwój organizacji producentów i grup producentów rolnych. Kiedy i jak złożyć wniosek?

Już na początku grudnia rusza nabór wniosków na Tworzenie i rozwój organizacji producentów i grup producentów rolnych. Kto może zabrać udział w naborze i jakie są warunki?

23.11.2024., 13:00h
Z tego artykułu dowiesz się:
  • Rusza nabór wniosków ARiMR
  • Na co można przeznaczyć pomoc?
  • Jak ustalana jest pomoc?
  • Kto może ubiegać się o pomoc w naborze?
  • Jaki jest warunek otrzymania pomocy?
  • Jak złożyć wniosek?
  • Pobierz potrzebne dokumenty!
  • Jak zalogować się do PUE?

Rusza nabór wniosków ARiMR

Już 3 grudnia br. rusza nabór wnioksów  o przyznanie pomocy dla interwencji I.13.2 Tworzenie i rozwój organizacji producentów i grup producentów rolnych w ramach PS dla WPR 2023-2027. Wnioski będzie można składać aż do dnia 30 stycznia 2025  r. 

Zobacz także: Dopłaty do materiału siewnego: już nie pomoc de minimis, ale ekoschemat? Jakie stawki?

Na co można przeznaczyć pomoc?

Pomoc z tego naboru wniosków można przeznaczyć na operacje związane z tworzeniem oraz rozwojem uznanych organizacji producentów, a także grup producentów rolnych.

Pomoc przyznawana jest w formie ryczałtu, jako roczne płatności i obejmuje okres 5 lat działalności grupy lub organizacji.

Jak ustalana jest pomoc?

Jak zaznacza Agencja:

- Pomoc ustalana jest na podstawie wartości przychodów netto ze sprzedaży produktów lub grupy produktów, ze względu na które beneficjent został uznany, wytworzonych przez jego członków, w tym także ze sprzedaży produktów przetworzonych objętych załącznikiem I do TFUE, wytworzonych z produktów lub grupy produktów, ze względu na które beneficjent został uznany wyprodukowanych przez jego członków w danym roku działalności, i sprzedanych odbiorcom niebędącym: członkami beneficjenta, małżonkami członków beneficjenta, podmiotami powiązanymi kapitałowo lub osobowo.

Kto może ubiegać się o pomoc w naborze?

Podmioty uprawnione do ubiegania się o przyznanie pomocy: 

Grupy producentów rolnych:

  • uznane nie wcześniej niż w dniu 1 stycznia 2023 r. na podstawie przepisów ustawy z dnia 15 września 2000 r. o grupach producentów rolnych i ich związkach orazo zmianie innych ustaw zwana dalej ustawą o grupach producentów rolnych;
  • które zostały uznane ze względu na produkt lub grupę produktów, o których mowa w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia  z dnia 19 kwietnia 2016 r. w sprawie wykazu produktów i grup produktów, ze względu na które mogą być tworzone grupy producentów rolnych, minimalnej rocznej wielkości produkcji towarowej oraz minimalnej liczby członków grupy producentów rolnych, inne niż drób żywy (bez względu na wiek), mięso lub jadalne podroby drobiowe: świeże, chłodzone, mrożone, albo miód naturalny lub inne produkty pszczele, która wybrała do realizacji co najmniej jeden spośród celów, o których mowa w art. 2 ust. 1 ustawy o grupach producentów rolnych;

Organizacje producentów:

  • uznane nie wcześniej niż w dniu 1 stycznia 2023 r. na podstawie przepisów:
    – ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o organizacji niektórych rynków rolnych albo
    – ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o organizacji rynku mleka i przetworów mlecznych,
  • które zostały uznane ze względu na produkt lub grupę produktów inne niż należące do sektora:
    - mięsa drobiowego, o których mowa w części XX załącznika I do rozporządzenia 1308/2013, albo
    - produktów pszczelich, o których mowa w części XXII załącznika I do rozporządzenia 1308/2013,
  • która wybrała do realizacji co najmniej jeden spośród celów, o których mowa:
     - w art. 152 ust. 1 lit. c ppkt i, ii oraz iii rozporządzenia 1308/2013 – w przypadku organizacji producentów uznanej w sektorach innych niż sektor mleka i przetworów mlecznych,
    -  w art. 161 ust. 1 rozporządzenia 1308/2013 – w przypadku organizacji producentów uznanej w sektorze mleka i przetworów mlecznych.

image

Zmiany w FOR! Nowe przepisy dla skupów rolnych. Co z wpłatami należności na fundusz?

Jaki jest warunek otrzymania pomocy?

Koniecznym warunkiem do otrzymania pomocy, jest realizacja przez organizację lub grupę producentów rolnych w każdym roku swojej działalności celów, które zostały zatwierdzone w planie biznesowym.

- Wnioskodawca musi działać jako przedsiębiorca prowadzący mikro-, małe lub średnie przedsiębiorstwo w rozumieniu załącznika I do rozporządzenia Komisji (UE) 2022/2472 z dnia 14 grudnia 2022 r. uznającego niektóre kategorie pomocy w sektorach rolnych i leśnych oraz na obszarach wiejskich za zgodne z rynkiem wewnętrznym w zastosowaniu art. 107 i 108 Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej - przypomina Agencja. 

Jak złożyć wniosek?

Wnioski, jak już pisaliśmy wcześniej, można składać w terminie od 3 grudnia 2024 r. do 30 stycznia 2025 roku, za pośrednictwem tylko i wyłącznie Platformy PUE.

image

Pomoc i dopłaty dla rolników. Lista najważniejszych naborów i terminów!

Pobierz potrzebne dokumenty!

Jak zalogować się do PUE?

Masz problem z zalogowaniem się do Platformy Usług Elektronicznych ARiMR? Pobierz instrukcję TUTAJ. 

Bernat Patrycja

na podst. ARiMR

Fot: Canva

Patrycja Bernat
Autor Artykułu:Patrycja Bernat z-ca redaktora prowadzącego topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
23. listopad 2024 13:02