Ruszył nabór wniosków o pomoc w opłaceniu trzeciej i czwartej raty podatku rolnego za 2024 r. O wsparcie mogą wnioskować rolnicy, którzy w swoich gospodarstwach ponieśli w tym roku szkody w uprawach spowodowane gradem, deszczem nawalnym, przymrozkami wiosennymi lub huraganem. Nabór wniosków trwa do 15 listopada 2024 r.
Wczoraj informowaliśmy, że podobną pomoc otrzymają rolnicy, którzy ucierpieli w wyniku powodzi.
Kto otrzyma pomoc?
Pomoc może być udzielona rolnikowi:
- któremu został nadany numer identyfikacyjny w trybie przepisów o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności;
- będącemu mikroprzedsiębiorstwem, małym albo średnim przedsiębiorstwem;
- w którego gospodarstwie rolnym powstały szkody w uprawach rolnych spowodowane wystąpieniem w 2024 r. gradu, deszczu nawalnego, przymrozków wiosennych lub huraganu w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich, które zostały oszacowane przez komisję powołaną przez wojewodę i wynoszą powyżej 30% średniej rocznej produkcji roślinnej w gospodarstwie rolnym z trzech ostatnich lat poprzedzających rok, w którym wystąpiły te szkody, albo z trzech lat w okresie pięcioletnim poprzedzającym rok, w którym wystąpiły te szkody, z pominięciem roku o najwyższej i najniższej wielkości produkcji roślinnej.
Jakie załączniki do wniosku?
Rolnik składając wniosek poprzez Platformę Usług Elektronicznych składa:
- informacje o prowadzonej działalności gospodarczej oraz informacje o wysokości otrzymanej przez niego pomocy publicznej, o których mowa w art. 37 ust. 5 ustawy z dnia 30 kwietnia 2004 r. o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej;
- oświadczenie o kwocie odszkodowania otrzymanego z zakładu ubezpieczeń,
- oświadczenie o położeniu gospodarstwa rolnego,
Jaka jest stawka pomocy?
Wysokość pomocy stanowi równowartość kwoty trzeciej i czwartej raty podatku rolnego ustalonego producentowi rolnemu wnioskującemu o pomoc na 2024 r. ARiMR zastrzega, że gdy ze złożonych wniosków będzie wynikać, że zapotrzebowanie na pomoc przekracza łącznie kwotę 160 mln zł, do obliczenia wysokości tej pomocy stosowany będzie współczynnik korygujący. Współczynnik korygujący stanowi iloraz kwoty 160 mln zł i kwoty równej zapotrzebowaniu na tę pomoc wynikającemu ze złożonych wniosków oraz jest ustalany z dokładnością do dwóch miejsc po przecinku.
Jak składać wnioski?
Wnioski będą przyjmowane do 15 listopada 2024 r. za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ARiMR.