Kontrola... Nikt nie lubi tego słowa, tym bardziej kontrola lub jak częściej mówią rolnicy "kontrol" prowadzona przez ARiMR może budzić obawy i prowadzić do bezsennych nocy. Przychodzimy z pomocą i powiemy czego można się spodziewać. Na stronie ARiMR jest ogólnodostępna lista, w której każdy rolnik może sprawdzić, co kontroluje Agencja.
Kontrole na miejscu ARiMR przeprowadza, żeby sprawdzić fakty stanowiące podstawę przyznania płatności, potwierdzenia zgodności danych i informacji zawartych we wnioskach pomocowych ze stanem faktycznym.
Niezapowiedziana kontrola z ARiMR
W niektórych przypadkach nawet rolnik nie ma pojęcia, że jego gospodarstwo jest w trakcie kontroli. Niestety często dowiaduje się o tym gdy zaliczki dopłat nie dotarły w terminie na konto i pokusi się o wyjaśnienie tej sytuacji w ARiMR.
Co w takim razie ARiMR może skontrolować pod nieobecność rolnika i bez powiadomienia?
-
Weryfikacja płatności bezpośrednich/wsparcia obszarowego m.in. Podstawowe wsparcie dochodów, Płatność redystrybucyjna, Płatność dla młodych rolników
-
Ekoschemat Retencjonowanie wody na trwałych użytkach zielonych
-
Wsparcie dochodów związane z produkcją - buraków cukrowych, chmielu, lnu, konopi włóknistych, pomidorów, truskawek, ziemniaków skrobiowych, roślin pastewnych, roślin strączkowych na nasiona
-
Płatności dla obszarów z ograniczeniami naturalnymi lub innymi szczególnymi ograniczeniami (ONW)
-
Przejściowa pomoc krajowa - Płatności obszarowe niezwiązanej z produkcją (uzupełniającej płatności podstawowej), Płatności niezwiązanej do tytoniu
-
Transfer wiedzy i doradztwo - Przejściowe wsparcie krajowe - uzupełniająca płatność podstawowa, płatność niezwiązana do tytoniu
Zapowiedziana kontrola z ARiMR
Co do zasady kontrole w gospodarstwach nie powinny, jak twierdzi ARiMR być zapowiadane. Zawiadomienie rolnika o kontroli jest wykonywane wtedy, gdy jego obecność jest niezbędna do przeprowadzenia kontroli. Jeżeli wcześniejsze powiadomienie następuje na więcej niż 48 godzin przed kontrolą, powinno ono mieć miejsce z wyprzedzeniem ograniczonym do niezbędnego minimum. Czas ten nie może przekraczać 14 dni. Natomiast w przypadku kontroli dotyczących inwentarza żywego termin powiadomienia nie może przekraczać 48 godzin z wyjątkiem uzasadnionych przypadków. ARiMR o kontroli powiadamia telefonicznie, pisemnie lub bezpośrednio.
W przypadku kontroli metodą FOTO beneficjent nie jest powiadamiany o kontroli. Czynności kontrolne mogą być wykonywane podczas nieobecności podmiotu kontrolowanego także wówczas, gdy rolnik został zawiadomiony o kontroli. Jedynie w przypadku kontroli wymagających weryfikacji elementów dostępnych tylko w siedzibie rolnika, konieczny jest kontakt z rolnikiem w celu umówienia terminu wizytacji mającej na celu zweryfikowanie zapisów w rejestrze zabiegów agrotechnicznych/środków ochrony roślin a w przypadku braku rejestru środków ochrony roślin pozyskanie oświadczenia, że rolnik nie stosował środków ochrony roślin.
Czy dostanę raport z kontroli ARiMR?
ARiMR sporządzony raport z kontroli przygotowuje w wersji elektronicznej (plik XML i PDF podpisany elektronicznie). Rolnik może się na otrzymanym dokumencie podpisać i podpisany dokument przesłać do ARiMR, może przekazać do Dyrektora OR za pośrednictwem właściwego Biura Powiatowego swoje uwagi dotyczące przeprowadzonej kontroli.
Raport z kontroli, co do zasady jest przekazywany do rolnika w ciągu 14 dni od daty zakończenia kontroli. Termin ten może zostać wydłużony do 3 miesięcy.