StoryEditor

Normy GAEC 6: koniec okrywy, można ruszać z pracami agrotechnicznymi!

15 października br. w ramach normy GAEC 6 upłynął termin utrzymania okrywy ochronnej gleby na powierzchni stanowiącej co najmniej 80% gruntów ornych wchodzących w skład gospodarstwa rolnego. Od dzisiaj można ruszyć z pracami agrotechnicznymi.

16.10.2024., 11:50h

Zmiany w normach GAEC 6

W maju tego roku weszły w życie rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady Europejskiej i nastąpiły kolejne zmiany we WPR. Dotyczyły one m. in. normy GAEC 6, czyli minimalnej okrywy glebowej. 

Zobacz także: Zaliczki dopłat bezpośrednich 2024: ruszyła wypłata! Kto otrzyma najszybciej?

Przypomnijmy, że wspomniane Rozporządzenie PE i RE weszło w życie 25 maja br. Zdaniem MRiRW projektowane regulacje upraszczają te elementy Europejskiego Zielonego Ładu, które wpływały na decyzje produkcyjne rolników lub wymuszały ograniczenia w produkcji rolnej. Zmiany objęte projektem rozporządzenia dotyczą norm warunkowości, m. in. GAEC 6, czyli minimalnej okrywy glebowej w najwrażliwszych okresach. Więcej o zmianach można przeczytać TUTAJ: 

GAEC 6 i dopłaty 2024 - zmiany okresu utrzymania okrywy glebowej

Termin utrzymania okrywy ochronnej gleby

Wczoraj 15 października 2024 r. w ramach normy GAEC 6 upłynął termin utrzymania okrywy ochronnej gleby na powierzchni stanowiącej co najmniej 80% gruntów ornych wchodzących w skład gospodarstwa rolnego. Oznacza to, że od dzisiaj dokonywać wszystkich  zabiegów agrotechnicznych na gruntach ornych w swoim gospodarstwie. 

Okrywa ochronna gleby - keidy obowiązek jest spełniony?

Obowiązek utrzymania okrywy ochronnej gleby uznawany jest za spełniony, również wtedy, kiedy to w tym okresie, ale nie dłużej niż przez cztery tygodnie, rolnik nie utrzymywał tej okrywy, ze względu na wysianie:

  • roślin ozimych
  • międzyplonów.

W sadach okrywa do 15 lutego

Ministerstwo rolnictwa przypomina również, że w przypadku sadów utrzymanie okrywy ochronnej gleby w międzyrzędziach obowiązuje od 1 listopada 2024 r. do 15 lutego 2025 r.

image

Dofinansowanie maszyn rolniczych w grupie rolników: znacznie więcej niż 200 tys. zł!

 

Bernat Patrycja

Źródło: MRiRW

Fot: Sierszeńska

Patrycja Bernat
Autor Artykułu:Patrycja Bernat z-ca redaktora prowadzącego topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
14. listopad 2024 15:10