Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o Planie Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Zobacz także: Zakaz orki i melioracji od 15 marca? Co to oznacza dla rolników?
Mechanizm warunkowości społecznej - na czym polega?
Mechanizm warunkowości społecznej ma być nowym elementem w płatnościach bezpośrednich, który ma obowiązywać we wszystkich krajach członkowskich Unii Europejskiej.
Mechanizm ten polega na uzależnieniu wysokości wsparcia od przestrzegania wybranych krajowych przepisów, które związane są z prawem pracy i zasadami BHP.
- System kontroli w ramach warunkowości społecznej będzie bazował na istniejącym w Polsce systemie kontroli prawa pracy i zasad BHP, który sprawowany jest przez Państwową Inspekcję Pracy (PIP) - czytamy na stronie KPRM.
Więcej o tym TUTAJ: Dopłaty bezpośrednie 2025: kontrole PIP wpłyną na wysokość płatności
Wprowadzany ma zostać także nowy ekoschemat w postaci płatności do materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany. To rozwiązanie ma umożliwić każdemu rolnikowi otrzymanie dodatkowego wsparcia z tytułu stosowania do siewu lub sadzenia materiału kategorii elitarny lub kwalifikowany: zbóż, roślin strączkowych oraz ziemniaków.
Więcej o tym TUTAJ: Dopłaty do materiału siewnego: już nie pomoc de minimis, ale ekoschemat? Jakie stawki?
W ramach obecnego ekoschematu „Biologiczna ochrona upraw” rozszerzony zostanie zakres wsparcia o płatność za stosowanie nawozowych produktów mikrobiologicznych.
O tym informowaliśmy TUTAJ: Które bionawozy do ekoschematu „Biologiczna uprawa”?
Nowe rozwiązania mają wejść w życie 15 marca 2025 roku - podaje Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.
Bernat Patrycja
na podst. KPRM
Fot: Canva