Kiedy rusza nowy nabór?
Rusza kolejne wsparcie dla rolników poszkodowanych przez wrześniową powódź. Od 22 listopada do 30 grudnia 2024 r. będą mogli składać wnioski o przyznanie pomocy w ARiMR. Otrzymają pieniądze na odtworzenie potencjału produkcyjnego swoich gospodarstw. Pomoc jest finansowana z budżetu PROW 2014-2020.
Kto może starać się o pomoc?
Wsparcie będzie mogło być przyznane rolnikom, w których gospodarstwach powstały straty spowodowane wyłącznie przez powódź, która miała miejsce we wrześniu 2024 r. w południowo-zachodniej Polsce. By można było skorzystać z tej pomocy, wysokość szkód ocenianych przez wojewódzkie komisje powinna wynosić co najmniej 30 proc. średniej rocznej produkcji roślinnej w gospodarstwie (z trzech ostatnich lat poprzedzających rok, w którym wystąpiły, albo z pięciu – z pominięciem roku o najwyższej i najniższej wielkości produkcji).
Rolnicy, którzy nie korzystali jeszcze z tego działania w ramach PROW 2007–2013, będą mogli liczyć na wsparcie w pełnej wysokości, czyli 300 tysięcy złotych. Pozostali otrzymają odpowiednio mniej. Refundacja wynosi do 80% kosztów kwalifikowalnych.
Na co można przeznaczyć dotację?
Dofinansowanie będzie można przeznaczyć na odtworzenie tego składnika gospodarstwa, który został zniszczony lub uszkodzony. Jak wyjaśnia ARiMR, w katalogu inwestycji objętych refundacją znalazły się m.in. budowa, przebudowa lub remont budynków czy budowli wykorzystywanych wyłącznie do produkcji rolnej lub do przechowywania, magazynowania, przygotowywania do sprzedaży produktów rolnych wraz z zakupem lub montażem instalacji technicznej; zakup wyposażenia; koszty rozbiórki i utylizacji materiałów szkodliwych pochodzących z rozbiórki; zakup nowych maszyn, urządzeń, tuneli foliowych oraz innego wyposażenia do produkcji rolnej, przechowalnictwa, suszenia, magazynowania, przygotowywania produktów rolnych do sprzedaży; zakup zwierząt gospodarskich wchodzących w skład stada podstawowego.
Gdzie złożyć wniosek o pomoc?
Nabór będzie prowadzić ARiMR od 22 listopada do 30 grudnia 2024 r. Dokumenty będzie można przekazać także za pośrednictwem biura powiatowego – rolnicy z powiatu kłodzkiego proszeni są o dostarczanie wniosków do Biura Powiatowego w Ząbkowicach Śląskich. Wizyta w placówce Agencji nie jest jednak konieczna, bo dokumentację będzie można złożyć także drogą pocztową lub elektroniczną. Pomoc jest przyznawana według kolejności wpływu do ARiMR.
Kamila Szałaj Tygodnik-rolniczy.pl
Fot: envato.elements