Pytanie, które pojawiło się podczas webinaru dotyczącego naboru wniosków na Inwestycje przyczyniające się do ochrony środowiska i klimatu, dotyczyło dofinansowania do maszyn rolniczych.
Pytanie uczestnika: Czy najpierw trzeba kupić maszynę rolniczą, a dopiero potem otrzyma się zwrot, czy pieniądze można otrzymać na zakup na początku?
Pomoc w formie refundacji
Na pytanie odpowiedział nasz ekspert ds. dopłat bezpośrednich i Wspólnej Polityki Rolnej, doradca w dziale dotacji Grzegorz Ignaczewski:
- Pomoc w ramach tego programu ma formę refundacji części poniesionych przez beneficjenta kosztów kwalifikowanych. Oznacza to, że inwestycja musi być w całości zrealizowana i zapłacona, a następnie na podstawie wniosku o płatność ARiMR wypłaca określona w umowie dotację. Inwestycję przed otrzymaniem dotacji musimy więc zrealizować ze środków własnych lub kredytu/pożyczki (ale nie preferencyjnego) - wyjaśnia Grzegorz Ignaczewski.
Zobacz także:Co czeka rolników po roku 2027? Nowa Wspólna Polityka Rolna w przygotowaniu
Zaliczka na poczet inwestycji
Jak zaznacza Grzgorz Ignaczewski, można starać się również o zaliczkę:
- Istnieje także możliwość otrzymania zaliczki na poczet realizacji inwestycji. Zgodnie z regulaminem, na realizację operacji może być wypłacona zaliczka w wysokości nieprzekraczającej 50% kwoty przyznanej pomocy, jeżeli wnioskodawca wystąpił o przyznanie i wypłatę zaliczki we wniosku o przyznanie pomocy. Warunkiem wypłaty zaliczki jest wniesienie przez beneficjenta zabezpieczenia zaliczki w formie weksla niezupełnego (in blanco). Termin wniesienia zabezpieczenia określa umowa. Zaliczka jest przekazywana beneficjentowi jednorazowo w terminie i wysokości określonej w umowie o przyznaniu. Rozliczenie otrzymanej zaliczki odbywa się na etapie wniosku o płatność.
Bernat Patrycja, Grzegorz Ignaczewski
Fot: Czubiński