StoryEditor

Pomoc finansowa dla gospodarstw poszkodowanych przez przymrozki i grad. Znamy termin naboru wniosków!

Szykuje się dodatkowa pomoc dla rolników poszkodowanych przez wiosenne przymrozki i gradobicia. W sumie na ten cel może być przeznaczonych ok. 477 mln złotych. Kiedy nabór wniosków?

12.08.2024., 20:08h

image

Pomoc klęskowa dla rolników. M. Kołodziejczak o zaawansowaniu prac nad wypłatą pieniędzy

Jak zauważyło MRiRW warunki pogodowe odnotowane w całej Polsce w marcu, sprzyjały wegetacji roślin i przyczyniły się do jej przyspieszenia. W rezultacie na wielu plantacjach drzew i krzewów owocowych oraz winorośli, rośliny zaczęły kwitnąć oraz zawiązywać owoce.

-  W drugiej połowie kwietnia tego roku na znacznym obszarze Polski wystąpiły nadzwyczajne przymrozki od -6 do -8°C, które poraziły część sadów, plantacji owoców jagodowych oraz winnic, w regionach o największej koncentracji tych upraw. W maju br. wystąpiło kolejne zjawisko – grad, które spowodowało straty w uprawach malin, porzeczek, truskawek oraz w sadach – czytamy w uzasadnieniu projektu rozporządzenia, który ukazał się w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.  

Jest decyzja Komisji Europejskiej!  

Polskie władze pod koniec czerwca złożyły wniosek do Komisji Europejskiej o uruchomienie pomocy dla producentów rolnych w związku z wystąpieniem strat na skutek tych niekorzystnych zjawisk klimatycznych. Bruksela 24 lipca 2024 r. opublikowała rozporządzenie, w którym w związku z niekorzystnymi zdarzeniami pogodowymi zgodziła się przyznać dla Polski unijną pomoc w wysokości 37 mln EUR, czyli ok 160 mln zł. Podobne wsparcie otrzymali także rolnicy z Austrii i Czech.  

Jaki budżet programu pomocy?  

Komisja Europejska dała państwom członkowskim, możliwość zwiększenia budżetu dostępnego na wypłaty producentom do wysokości 200% przyznanej pomocy Unii Europejskiej. Ze wstępnych analiz MRiRW wynika, że uszkodzenia upraw spowodowane przymrozkami i gradem były bardzo wysokie i dotyczyły dużej części kraju, stąd władze polskie podjęły decyzję o powiększeniu alokowanego dla Polski budżetu Unii Europejskiej o środki krajowe w kwocie nie przekraczającej 317 mln zł. Pomoc krajowa będzie pochodziła ze środków na współfinansowanie WPR z rezerwy celowej. 

Szybka ścieżka pomocy  

Unijne rozporządzenie przewiduje, że pomoc musi być wypłacona przed 31 stycznia 2025 r., co oznacza bardzo krótki czas na przeprowadzenie krajowej procedury legislacyjnej i wdrożenie pomocy.  

O pomoc będzie mógł się ubiegać producent rolny: 

który posiada gospodarstwo rolne o łącznej powierzchni co najmniej 1 ha, w którym prowadzi co najmniej jedną z upraw należącą do sektora owoców lub sektora wina; 

na którego uprawach w okresie od dnia 15 kwietnia 2024 r. do dnia 30 kwietnia 2024 r. wystąpiły szkody spowodowane przez przymrozki wiosenne lub w okresie od 1 maja 2024 r. do 31 maja 2024 r. wystąpiły szkody spowodowane przez grad; 

który złożył w 2024 r. wniosek o przyznanie podstawowego wsparcia dochodów do celów zrównoważoności, i zadeklarował na tym wniosku co najmniej jedną z upraw wymienioną w załączniku 1 do projektowanego rozporządzenia. 

W projekcie rozporządzenia wprowadzono przepisy dotyczące określenia współczynnika korygującego. Jego celem jest wyeliminowanie możliwości przekroczenia budżetu na realizację tego nadzwyczajnego wsparcia, w przypadku, gdy suma kwoty pomocy ze wszystkich wniosków będzie wyższa niż ten budżet. 

Gdzie będzie skierowana pomoc?  

Do dokładnego wytypowania obszarów, na których w kwietniu  wystąpiły przymrozki wiosenne wykorzystano dane Instytutu Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa – PIB w Puławach oraz opracowanie Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach dotyczące podatności poszczególnych gatunków owoców na uszkodzenia mrozowe. Na tej podstawie w załączniku do rozporządzenia określono wykaz powiatów, gdzie nie wystąpiły spadki temperatur powodujące znaczne uszkodzenia w uprawach owoców i winorośli. 

Wnioski on-line

Wniosek o pomoc producent rolny składa poprzez system teleinformatyczny Agencji. W celu prawidłowego określenia należnej pomocy wniosek powinien w szczególności zawierać informacje podane w protokołach szacowania szkód o stratach plonów w uprawach ustalone przez komisje szacujące straty oraz o kwocie szacowanej szkody i o powierzchni upraw wyrażonej w ha, na której stwierdzono szkody.  

Dodatkowo producent rolny powinien złożyć oświadczenie, że poniósł stratę gospodarczą i powinien dodać informację dotyczącą zawartej umowy ubezpieczeniowej. 

Ponadto dla potwierdzenia wystąpienia strat i do celów weryfikacji podawanych informacji producent rolny powinien załączyć do wniosku kopię protokołu z oszacowania szkód przygotowany przez komisję powołaną przez wojewodę w danym województwie. 

Termin naboru wniosków o pomoc zaplanowano od 1 do 15 października 2024 r. 

 

Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktor Prowadząca topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
15. listopad 2024 18:50