StoryEditor

Pomoc suszowa 2025: Komisje suszowe w każdej gminie

Zostaną powołane stałe komisje szacujące straty suszowe w każdej gminie na Dolnym Śląsku. Czy w innych województwach również zostaną powołane komisje w związku z nieprawidłowym działaniem aplikacji suszowej?

06.02.2025., 08:00h

W związku z nieprawidłowym działaniem aplikacji suszowej, rolnicy wielokrotnie apelowali o przywrócenie możliwości szacowania strat przez komisje suszowe. 

- Prosimy o rozwiązanie problemu niezgodności wyników aplikacji suszowej z rzeczywistymi stratami w uprawach, poprzez dopuszczenie szacowania strat przez komisje suszowe i traktowania ich wyników jako wiążących w przypadku kwestii spornych – pisał w piśmie do ministra rolnictwa Wiktor Szmulewicz, szef Krajowej Rady Izb Rolniczych. 

Zobacz także: Zaorać czy naprawiać? Rolnicy mają dość aplikacji suszowej!

O stałe komisje wnioskowali też rolnicy podczas posiedzenia sejmowej komisji rolnictwa w styczniu 2025 r. Ich zdaniem dzięki temu weryfikacja strat będzie dużo bardziej precyzyjna.​

– Tak dalej być nie może. Rolnicy muszą mieć możliwość odwołania się od „werdyktu” aplikacji do komisji klęskowej. Zastosowanie uśrednionych danych z aplikacji powinno być uzupełnione o protokoły komisji pracującej w terenie – mówił podczas sejmowej komisji rolnictwa Emil Mieczaj, rolnik z woj. zachodniopomorskiego, jeden z założycieli stowarzyszenia PTR.

Stałe komisje suszowe w każdej gminie?

Powołanie komisji leży w gestii samorządów. Nie wszystkie chcą to robić, m.in. dlatego, że mają braki kadrowe. Ale po apelach dolnośląskich rolników wojewoda dolnośląski zainicjował proces powoływania stałych komisji do spraw szacowania szkód suszowych i innych powstałych na skutek niekorzystnych zjawisk atmosferycznych. Jak wynika z informacji samorządu rolniczego, planowane jest powołanie 169 komisji stałych do spraw szacowania szkód odrębnym zarządzeniem dla każdej gminy.

- Powołanie stałych Komisji szacujących szkody w każdej gminie Dolnego Śląska pozwoli na znacznie szybsze podjęcie działań w zakresie właściwego oszacowania i sporządzenia dokumentacji. Umożliwi to również uniknięcie sytuacji, gdzie niektóre gminy występują o powołanie komisji do spraw szacowania szkód spowodowanych powodzią z września 2024 r. dopiero w styczniu 2025 r. Ponadto pozwoli to np. na szybsze zaciągnięcie preferencyjnego kredytu przez producenta rolnego na wznowienie produkcji z dopłatą ARiMR do oprocentowania - tłumaczy Dolnośląska Izba Rolnicza. 

Wojciechowski: prawo UE mówi, że jeśli aplikacja zawodzi niech szacują komisje

Czy takie komisje powstaną także w innych województwach? O to Tygodnik-rolniczy.pl zapytał każdego wojewodę. Czekają na odpowiedź. Przypomnijmy tylko, że według unijnych przepisów, jeśli aplikacja suszowa zawodzi, suszę mogą szacować komisje. 

image

Rolnik musiał zwrócić dopłaty bezpośrednie do 55 ha! Ostrzega innych rolników!

- Rolnicy mają rację, jeśli aplikacja zawodzi niech szacują komisje. Potwierdza to prawo UE: "...Do obliczenia produkcji rolnej beneficjenta można stosować wskaźniki, pod warunkiem że zastosowana metoda...umożliwia oznaczenie realnych strat..." - art. 25 rozp. KE 2472/2022 - tłumaczy Janusz Wojciechowski, były komisarz ds. rolnictwa na platformie X.

Kamila Szałaj

Fot: Katarzyna Sierszeńska

Kamila Szałaj
Autor Artykułu:Kamila Szałaj Redaktorka portalu tygodnik-rolniczy.pl i Tygodnika Poradnika Rolniczego. Kamila Szałaj jest ekspertką z zakresu polityki rolnej w Polsce oraz rynków rolnych. Specjalizuje się także w kwestii dopłat bezpośrednich i dotacji dla rolnictwa. Podejmuje też tematy dotyczące bezpieczeństwa w rolnictwie oraz interwencji w obronie rolników. Zdobyła 1. miejsce w ogólnopolskim konkursie KRUS „W rolnictwie można pracować bezpieczniej”. W 2018 roku odznaczona przez ministra rolnictwa medalem Zasłużony dla Rolnictwa.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
06. luty 2025 08:02