StoryEditor

Premia dla młodego rolnika: czy można pracować na etacie i dalej starać się o dopłaty?

Przypominamy, że do 16 sierpnia br. można w ARiMR starać się o dofinansowanie w ramach premii dla młodego rolnika. W tym artykule wyjaśniamy, czy osoba posiadająca gospodarstwo i pracująca na etacie może starać się o premię dla młodego rolnika.

Podczas czerwcowego webinarium pt. "Premia dla młodego rolnika i sukcesja w gospodarstwie rolnym" trafiło do nas wiele pytań od uczestników. Jeden z nich pytał naszego eksperta Grzegorza Ignaczewskiego o kwestie związane z pracą na etacie, a możliwością starania się o premię dla młodego rolnika.

Zobacz także: Czy młody rolnik może kupić maszyny z zagranicy z zerowym podatkiem VAT?

Premia dla młodego rolnika, a praca na etacie

​- Czy kiedy pracuje już na etacie poza gospodarstwem, to czy mogę dostać premie dla młodego rolnika? Oraz czy jeśli już jestem rolnikiem. który dostał premię dla młodego rolnika, to czy mogę podjąć parce na etacie?- pyta uczestnik webinarium.

- Tutaj akurat mamy dość istotną zmianę w porównaniu do poprzednich edycji młodego rolnika z PROW 2014-2020, gdzie wymagany był ten pewien okres ubezpieczenia w KRUS, teraz nie mamy takiego obowiązku, więc tak możemy prowadzić gospodarstwo rolne, na które uzyskaliśmy premię dla młodego rolnika i mieć również przychody z innych tytułów, czy to umowa o pracę, czy prowadzenie działalności poza rolniczej. Z jednym zastrzeżeniem. Jednak w tym okresie docelowym, czyli w tym okresie, gdy będziemy składali wniosek o wypłatę drugiej raty pomocy, przynajmniej 60% naszych przychodów musi pochodzić z tej działalności rolniczej – mówi Grzegorz Ignaczewski.

40% przychodów z innej działaności

- W przepisach mamy katalog przychodów, które są uznawane za przychody z działalności rolniczej. Oprócz takich typowych z aspektów produkcyjnych są to również, chociażby usługi związane z agroturystyką, świadczenie usług rolniczych i te przychody również są zaliczane do przychodów z gospodarstwa i wtedy o te 40% możemy uzupełnić nasze przychody z innych źródeł – dodaje Ignaczewski.

- Nie możemy też zapominać o tym, żeby ta umowa o pracę nie uniemożliwiała samodzielnego prowadzenia gospodarstwa rolnego, ponieważ to dyskwalifikuje jako rolnika. Przykładowo, wykonywanie pracy zarobkowej za granicą, przez okres kilku miesięcy, może faktycznie skutkować pozbawieniem nas możliwości prowadzenia gospodarstwa, co może zostać później zakwestionowane również przez Agencję. Dlatego warto też pamiętać o tym, żeby rozłożyć te akcenty – podsumował adwokat Mikołaj Pomin.

Jak wygląda wypłata premii przez ARiMR?

Pomoc finansowa z ARiMR w ramach programu ma formę premii, a jej kwota to 200 tys. zł i wypłacana jest w dwóch ratach:

  • 70 proc. kwoty przyznanej pomocy, tj. 140 tys. zł, jest wypłacane po podpisaniu umowy o przyznaniu premii i złożeniu wniosku o płatność I raty.
  • 30 proc. kwoty pomocy, tj. 60 tys. zł, wypłacane jest po realizacji biznesplanu i złożeniu wniosku o płatność II raty.

image

Premia dla młodego rolnika - od kiedy liczy się staż pracy w gospodarstwie?

Na co można wydać premię dla młodego rolnika?

Przypomnijmy, że premię przyznaje się na rozpoczynanie i rozwój działalności rolniczej w gospodarstwie przez młodych rolników w zakresie wytwarzania nieprzetworzonych produktów rolnych lub przygotowania do sprzedaży nieprzetworzonych produktów rolnych wytwarzanych w gospodarstwie.

Wsparcie można przeznaczyć na inwestycje w środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne. Mogą to być np.:

  • inwestycje budowlane związane z budynkami lub budowlami wykorzystywanymi do wytwarzania nieprzetworzonych produktów rolnych lub przygotowania ich do sprzedaży;
  • zakup nieruchomości rolnych;
  • zakup stada podstawowego zwierząt gospodarskich;
  • inwestycje w nasadzenia trwałe w sadach i na plantacjach wieloletnich;
  • zakup nowych maszyn, urządzeń, wyposażenia, sprzętu, w tym sprzętu komputerowego, pojazdów, służących wsparciu wytwarzania nieprzetworzonych produktów rolnych lub przygotowania ich do sprzedaży;
  • zakup wartości niematerialnych i prawnych służących wsparciu wytwarzania nieprzetworzonych produktów rolnych lub przygotowania ich do sprzedaży, o przewidywanym okresie ekonomicznej użyteczności dłuższym niż 1 rok (między innymi programy komputerowe).

Fot: Sierszeńska

Patrycja Bernat
Autor Artykułu:Patrycja Bernat
z-ca redaktora prowadzącego topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
Grzegorz Ignaczewski
Autor Artykułu:Grzegorz Ignaczewski

redaktor „top agrar Polska”, ekonomista, specjalista w zakresie dopłat bezpośrednich, PROW i ekonomiki gospodarstw.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. styczeń 2025 16:50