StoryEditor

Premia dla młodego rolnika – dopłaty na te same grunty po 17 latach?

Tak naprawdę pozostało już niewiele czasu na złożenie wniosku w ARiMR, o Premię dla młodego rolnika. Nabór kończy się 16 sierpnia br. Dzisiaj nasi eksperci odpowiedzą na kolejne pytanie. Czy syn rolnika, może brać dopłaty na te same grunty, na które jego ojciec dostał premię 17 lat temu?

29.07.2024., 14:42h

Podczas czerwcowego webinarium pt. "Premia dla młodego rolnika i sukcesja w gospodarstwie rolnym" trafiło do nas wiele pytań od uczestników. 

Dopłaty na te same grunty

Jedno z nich brzmiało:
- Mój tata prowadzi gospodarstwo i brał Premię dla młodego rolnika w 2007 roku. Czy na te same grunty nie można barć premii? Czy cos się w tej kwestii zmieniło? - pyta uczestnik. 

- Z gruntami, które były wykorzystywane w Premii dla młodego rolnika, zawsze pojawia się problem. W wytycznych i w regulaminie, który obowiązuje na ten nabór, takie grunty są wykluczane w dwóch przypadkach. Za takie grunty nie możemy otrzymać dodatkowych punktów za wielkość gospodarstwa. Również produkcja prowadzona na tych gruntach nie liczy się nam do punktów, które możemy otrzymać za wielkość ekonomiczną gospodarstwa w roku bazowym. Więc te dwa dosyć ważne kryteria w takiej sytuacji nam odpadają.

Ważną kwestią i pytaniem jest również to, czy te grunty, które były wcześniej w programie dla młodego rolnika, to są grunty, które mają stanowić podstawę tego nowego gospodarstwa, czy to są grunty, które przy okazji uzyskujemy, natomiast nie decydują one o samym przyznaniu pomocy - odpowiada ekspert Grzegorz Ignaczewski.

- Trzeba zabrać też pod uwagę, że jest to 2007 rok, a wtedy jeszcze nowy PROW nie ruszył. Więc być może był to jeszcze nabór w ramach SPO, czy jest to możliwe? - pyta Bartłomiej Czekała. 

- Tutaj w przypadku gruntów o ile dobrze pamiętam, to wytyczne cofają się nawet do SPO, więc, tak czy inaczej, będą one objęte wykluczeniami - podsumowuje Grzegorz Ignaczewski. 

Zobacz także: Premia dla młodego rolnika - od kiedy liczy się staż pracy w gospodarstwie?

Jak wypłacana jest Premia dla młodego rolnika?

Pomoc finansowa z ARiMR w ramach programu ma formę premii, a jej kwota to 200 tys. zł i wypłacana jest w dwóch ratach:

  • 70 proc. kwoty przyznanej pomocy, tj. 140 tys. zł, jest wypłacane po podpisaniu umowy o przyznaniu premii i złożeniu wniosku o płatność I raty.
  • 30 proc. kwoty pomocy, tj. 60 tys. zł, wypłacane jest po realizacji biznesplanu i złożeniu wniosku o płatność II raty.

Na co można przeznaczyć Premię dla młodego rolnika?

Przypomnijmy, że premię przyznaje się na rozpoczynanie i rozwój działalności rolniczej w gospodarstwie przez młodych rolników w zakresie wytwarzania nieprzetworzonych produktów rolnych lub przygotowania do sprzedaży nieprzetworzonych produktów rolnych wytwarzanych w gospodarstwie.

image

Czy młody rolnik może kupić maszyny z zagranicy z zerowym podatkiem VAT?

Wsparcie można przeznaczyć na inwestycje w środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne. Mogą to być np.:

  • inwestycje budowlane związane z budynkami lub budowlami wykorzystywanymi do wytwarzania nieprzetworzonych produktów rolnych lub przygotowania ich do sprzedaży;
  • zakup nieruchomości rolnych;
  • zakup stada podstawowego zwierząt gospodarskich;
  • inwestycje w nasadzenia trwałe w sadach i na plantacjach wieloletnich;
  • zakup nowych maszyn, urządzeń, wyposażenia, sprzętu, w tym sprzętu komputerowego, pojazdów, służących wsparciu wytwarzania nieprzetworzonych produktów rolnych lub przygotowania ich do sprzedaży;
  • zakup wartości niematerialnych i prawnych służących wsparciu wytwarzania nieprzetworzonych produktów rolnych lub przygotowania ich do sprzedaży, o przewidywanym okresie ekonomicznej użyteczności dłuższym niż 1 rok (między innymi programy komputerowe).

Patrycja Bernat
Autor Artykułu:Patrycja Bernat Redaktorka portalu topagrar.pl, specjalistka ds. rynku nawozów i uprawy roślin
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
29. lipiec 2024 18:01