StoryEditor

Premia dla młodego rolnika nieosiągalna. Czy zostaną zmienione wymagania?

Wymagania, które są warunkiem przyznania dofinansowania w programie Premia dla młodego rolnika, często są nieosiągalne dla młodych rolników. Zainteresowanie spada, czy w związku z tym wymogi zostaną zmienione?

19.10.2024., 11:00h

Premia dla młodego rolnika - brak zainteresowania

Jak informuje Lubelska Izba Rolnicza, spada zainteresowanie programem premia dla młodych rolników, który jest realizowany w ramach Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. Zdaniem członków izby, młodzi adepci rolnictwa rezygnują z wnioskowania o wsparcie, ponieważ uniemożliwiają im to wymogi, które muszą spełnić, by dostać pieniądze.

Młodzi rolnicy, jeśli nie są całkowitymi właścicielami prowadzonych przez siebie gospodarstw, mają trudności, by spełnić punktowane wymogi warunkujące przystąpienie do programu. Z relacji LIR wynika, że choć młodzi rolnicy chcieliby brać udział w naborze, to ze względu na podział gospodarstwa mają z tym problem. Jedną z trudności jest nieprzekazanie gospodarstwa wnioskodawcy ze względu na nieosiągnięty wiek emerytalny rodziców i jednoczesne podleganie wnioskującego ubezpieczeniu w ZUS. Okazuje się, że zostawienie przez rodziców 0,5 ha na własność uniemożliwia podleganie ubezpieczeniu w KRUS. Dlatego członkowie izby proponują punktowanie różnicy wieku między dzieckiem a rodzicem przekazującym największy areał.

Zobacz także: Jakie zaliczki na poczet dopłat bezpośrednich otrzymają rolnicy w 2024 roku? Podcast "Rozmowy o Wspólnej Polityce Rolnej" odc. 2

Ponadto LIR zaznacza, że młodzi rolnicy napotykają trudności w sytuacji, gdy rodzice chcą przekazać im całe gospodarstwo, a pozostali członkowie rodzeństwa się na to nie zgadzają. Kłopoty w spełnieniu wymogów pojawiają się również w sytuacji, gdy młody rolnik stara się o dofinansowanie, nie będąc właścicielem gospodarstwa.

Powierzchnia gospodarstwa, a premia dla młodego rolnika

Jak wyjaśniają członkowie LIR, kontrowersyjny jest również sposób obliczania powierzchni gospodarstwa rolnego do premii dla młodego rolnika. Okazuje się, że jeśli w danym województwie powierzchnia gospodarstwa jest mniejsza od średniej krajowej, to do obliczeń brana jest średnia krajowa, ale w sytuacji, gdy powierzchnia gospodarstwa przekracza średnią krajową, to do obliczeń brana jest wartość wyższa od średniej krajowej. Z relacji członków izby wynika, że dotychczas do obliczeń w każdym przypadku brano średnią krajową powierzchni gospodarstw, a dodatkowe punkty były przyznawane dopiero za wartości powyżej tego areału.

Małżeństwo, a premia dla młodego rolnika

Co ciekawe, młodzi rolnicy mają również trudności ze spełnieniem wymogów, jeśli ich współmałżonek skorzystał z programu przed zawarciem związku małżeńskiego. Wówczas są wykluczani z naboru.

image

Premia dla młodego rolnika i rozwój małych gospodarstw: uwaga, nowe obowiązki!

Dochód rolnej -  60%

Członkowie izby wskazują również, że jednym z wymogów koniecznym do spełnienia w naborze o premię dla młodego rolnika jest osiągnięcie wysokości dochodów z produkcji rolniczej na poziomie 60% wszystkich przychodów. Zdaniem rolników, jest to wartość kłopotliwa do osiągnięcia, zwłaszcza kiedy obecna sytuacja w rolnictwie jest trudna, a producenci rolni mają trudności z pokryciem kosztów i dywersyfikują źródła dochodów.

LIR domaga się złagodzenia wymogów

Zdaniem członków LIR, racjonalnym rozwiązaniem, które zachęciłoby młodych rolników do korzystania z naborów o premię dla młodego rolnika, byłoby złagodzenie dotychczas stawianych wymogów. Ponadto, rolnicy chcieliby również „rozszerzenia spisu wnioskowanych inwestycji o maszyny i urządzenia przyczyniające się do działań na rzecz ochrony środowiska i klimatu”.

ZACHOWAJ NA POTEM:

Justyna Czupryniak
Autor Artykułu:Justyna Czupryniak
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. styczeń 2025 16:38