StoryEditor

Protest rolników w Medyce zawieszony. Podpisano porozumienie. Co się w nim znajduje?

Rolnicy z Podkarpackiej Oszukanej Wsi nie uwierzyli ministrowi Siekierskiemu na słowo i w "notatkę", że spełni ich postulaty, chcieli twardych dowodów. Postanowili wznowić protest i wrócili na przejście graniczne w Medyce. Jednak po dwóch dniach ponownie protest zawieszono. Skąd decyzja?
06.01.2024., 20:30h

Podkarpacki Urząd Wojewódzki w Rzeszowie poinformował o zawieszeniu protestu rolników z Podkarpackiej Oszukanej Wsi. O wznowieniu protestu 4 stycznia br. pisaliśmy w artykule  Protest rolników w Medyce. Gospodarze wrócą na polsko-ukraińską granicę? Do rolników z Podkarpackiej Oszukanej Wsi przyjechał minister Siekierski. 

Jak informuje PUW w Rzeszowie minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski, wojewoda podkarpacki Teresa Kubas-Hul i lider „Oszukanej Wsi” Roman Kondrów podpisali dziś stosowne porozumienie.

Co zawiera Porozumienie? 

W porozumieniu pomiędzy władzami, a rolnikami zawarto trzy postulaty. 

"Zgodnie z dokumentem minister akceptuje i przyjmuje do realizacji wszystkie trzy postulaty rolników:

Uruchomienie dopłat do kukurydzy (1 mld złotych)

Zwiększenie akcji kredytowej dla kredytów płynnościowych (o kwotę min. 2,5 mld zł)

Utrzymanie wysokości podatku rolnego na poziomie z roku 2023."

- Zgodnie z podpisanym porozumieniem postulaty zostaną zrealizowane po zakończeniu procesu legislacyjnego i uzyskaniu akceptacji ze strony Komisji Europejskiej. Wojewoda podkarpacka zobowiązała się do powołania zespołu doradczego do spraw rolnictwa z udziałem przedstawicieli rolników. Lider protestujących rolników Roman Kondrów oświadczył, że z chwilą podpisania porozumienia protest zostaje zawieszony na czas niezbędny do zakończenia procesu legislacyjnego i uzyskania zgody Komisji Europejskiej, a także konieczny na wprowadzenie w życie zapowiedzianych zmian - poinformował z kolei resort rolnictwa. 

Postulaty rolników protestujących w Medyce

Podkarpacka Oszukana Wieś wymieniła w piśmie do posła Marka Rząsyw nieco większą listę postulatów:

1. Zatrzymanie importu towarów rolnych z Ukrainy. Utrzymanie i rozszerzenie o dodatkowe art. rolno-spożywcze (owoce miękkie, cukier, spirytus, miód, koncentrat jabłkowy, jaja świeże, mięso drobiowe) rozporządzenia Ministra Rozwoju i Technologii z dnia 15 września 2023 r. w sprawie zakazu przywozu z Ukrainy produktów rolnych.

2. Kontrola tranzytu przez Polskę ukraińskiego zboża. [kontrola jakości, jak i kontrola wyjazdu, otrzymujemy sygnały, że zboże przejeżdża przez Polskę do Niemiec, a następnie wraca]

3. Wycofanie obowiązku dotyczącego ugorowania 4% gruntów rolnych.

4. Możliwość budowania bez zezwolenia w swoim gospodarstwie rolnym magazynów składowych (o powierzchni minimum 1000m2).

5. Zwolnienie z podatku rolnego w uzasadnionej trudnej sytuacji gospodarstwa rolnego i utrzymanie podatku rolnego na poziomie tegorocznym.

6. Wprowadzenie długoterminowych form kredytowania rolnictwa oraz kontynuowanie kredytów płynnościowych.

7. Stworzenie programu restrukturyzacyjnego dla zadłużonych gospodarstw rolnych.

8. Rozwijanie eksportu polskich art. rolno-spożywczych do państw trzecich. Radca rolny w każdej ważnej (ze względu na eksport towarów rolnych) polskiej placówce dyplomatycznej. [cel: upłynnienie zapasów zboża na polskim rynku]

Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktor Prowadząca topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. styczeń 2025 03:56