ARiMR poinformowała, że 8,4 mln zł trafiło do 600 hodowców trzody chlewnej (o pomoc wnioskowało ok. 615 rolników). Środki wpłynęly na konta do hodowców, którzy wnioskowali o pomoc w ubiegłorocznym naborze ciągłym o rekompensaty za rezygnację z utrzymywania trzody chlewnej i jej wprowadzania do gospodarstwa w związku z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń.
Jakie były warunki przyznania pomocy?
- Wsparcie na ten cel pochodziło z budżetu państwa. Kwota pomocy w przypadku pojedynczego beneficjenta obliczana była jako iloczyn średniej rocznej liczby świń (nie więcej niż 200 sztuk dla jednego producenta) utrzymywanych w okresie 12 miesięcy poprzedzających ten, w którym zakaz hodowli trzody chlewnej został wprowadzony oraz liczby dni w roku jego obowiązywania - wyjaśnia ARiMR i dodaje, że największe zainteresowanie wsparciem odnotowano w woj. kujawsko-pomorskim (270 rolników) oraz woj. warmińsko-mazurskim (159 rolników).
Nabór odbywał się w trybie ciągłym od marca 2024 r. Pomoc związana z obowiązującym zakazem utrzymywania w gospodarstwie świń lub ich wprowadzania do gospodarstwa, wydanym w związku z wystąpieniem ASF mogła być przyznawana i wypłacana jedynie do dnia 15 stycznia 2025 r. Program jest prowadzony od kilku lat.
Ceny tuczników w strefach ASF i w Polsce coraz niższe
Na rynku tuczników niestety wpadamy w kolejny dołek. W ciągu pierwszych kilkunastu dni nowego roku ceny tuczników na niemieckim rynku spadły o 20 eurocentów do poziomu 1,72 euro/kg w klasie E. W krajowych zakładach można się spodziewać ceny poubojowej do maks. 6,7 zł/kg w klasie E, a w rozliczeniach za żywiec stawki podstawowe spadły poniżej 5 zł/kg, a ceny maksymalne rzadko kiedy osiągają 5,1 zł/kg netto. W strefach ASF jest jeszcze gorzej.
Przeczytaj więcej na temat sytuacji na rynku tuczników: Ceny tuczników znów ostro w dół (16.01.2025)! Jakie przyczyny?