Podkarpacie to region, w którym znajduje sie sporo gleb ciężkich. Dlatego Zarząd KRIR, popierając wniosek Podkarpackiej Izby Rolniczej, zwrócił się do ministra rolnictwa Czesława Siekierskiego o uwzględnienie szczególnej sytuacji rolników gospodarujących na glebach ciężkich i dostosowanie przepisów normy GAEC 6 do specyfiki produkcji rolniczej w szczególnych warunkach.
Norma GAEC 6 niemożliwa do realizacji w sezonie 2023/2024
W piśmie do ministra Siekierskiego KRiR podkreśla, że 2023 rok był dla rolnictwa bardzo trudny, a dramatyczna sytuacja rolników i producentów rolnych wynika przede wszystkim z braku stabilizacji dochodów rolniczych praktycznie we wszystkich obszarach produkcji rolnej.
- Wymogi normy GAEC 6 dodatkowo utrudniają pracę rolnikom na glebach ciężkich. Uprawa kukurydzy związana jest ze zbiorem w listopadzie, a nawet w grudniu, w takich przypadkach głęboka orka jest jedynym skutecznym sposobem na zadbanie o prawidłową agrotechnikę. Ciężka gleba jest o wiele łatwiejsza do uprawy gdy w okresie zimowym zostanie w tzw. ostrej orce, a następnie po rozmrożeniu ulegnie rozkruszeniu - czytamy w piśmie KRIR.
Pogoda jesienią 2023 roku była koszmarna i jej skutki są odczuwalne do dziś. Nadal trwa kampania cukrownicza, na polach pozostały pryzymy buraków cukrowych, które ciężko wywieźć do cukrowni, a lokalnie nadal trwa zbiór buraków, których wcześneie nie dało się wykopać. Także w wielu regionach rolnicy nie zdążyli zebrać kukurydzy na ziarno oraz zasiać pszenicy ozimej czy zbóż przewódkowych z powodu fatalnych warunków pogodowych. Te wszystkie czynniki sprawiają, że norma GAEC 6 w terminie 1 listopada 2023 - 15 lutego 2024 jest niemożliwa do realizacji.
Jakie zmiany trzeba wprowadzić w GAEC 6?
Biorąc pod uwagę te wszystkie czynniki w opinii Zarządu Podkarpackiej Izby Rolniczej należy rozważyć następujące zmiany w normie GAEC 6:
- wyłączenie ciężkich gleb z utrzymania okrywy,
- zmniejszenie okrywy zielonej do 50% gruntów, rozważenie rezygnacji z okrywy, gdy rośliną następczą po późno schodzących uprawach (np. kukurydzy) jest ponownie kukurydza bądź rośliny strączkowe,
- dopuszczenie w ramach okrywy mulczowania np. do końca listopada, a następnie umożliwienie orki zimowej,
- stosowania okrywy na okres od 1 października do 30 listopada.
Zdaniem izb rolniczyc wprowadzenie powyższych zmian będzie miało korzystny wpływ na prowadzenie gospodarstwa, a w szczególności wschody roślin następczych.
Zawiesić normę GAEC 6 na 3 lata
W pismie do ministra Siekierskiego samorząd rolniczy województwa podkarpackiego prosi o zawieszenie na okres 3 lat normy GAEC 6, zawieszenie kontroli jej przestrzegania na ten sam okres lub wprowadzenie dobrowolności i zachęt w jej stosowaniu.
Szef MRiRW jeszcze się ustosunkował do tych postulatów zawartych w dokumencie datowanym na 29. grudnia 2023 roku. Ale przypomnijmy, że już w frudniu 2023 roku Mmnisterstwo rolnictwa przygotowało projekt zmian do Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027. To efekt przyjęcia przez Komitet Monitorujący PS WPR uchwał, w których pozytywnie opiniuje zmiany. Ich celem jest odpowiednie doprecyzowanie i dostosowanie Planu do aktualnej sytuacji społeczno-gospodarczej, m.in. wynikającej z wojny w Ukrainie. Będą one dotyczyć m.in. zasad warunkowość w zakresie normy GAEC 6.
Więcej o normach GAEC także w poniższym materiale filmowym.
Norma GAEC 8 też do likwidacji?
Likwidacja konieczności ugorowania 4% gruntów ornych w gospodarstwie, czyli normy GAEC 8 to jeden z postulatów rolników ze stowarzyszenia "Oszukana Wieś" na Podkarpaciu, którzy dziś wznowili protest na polsko-ukraińskim przejściu granicznym w Medyce.
- Płacimy od tych terenów podatki, dzierżawy lub kredyty a nie możemy ich obsiewać i zbierać! Czy tak samo mają rolnicy z UA? - pyta retorycznie jeden z protestujacych rolników.
Minister Czesław Siekierski w tym zakresie nie obiecuje nic rolnikom i prosi o czas na sprawdzenie możliwości realizacji wszystkich postulatów.
- Słuchajcie, ja jestem ostatni, który będzie chciał was oszukać. Bo oszukać można tylko raz. Następnym razem nie będę dla was partnerem. Jeśli czegoś nie będę mógł do końca rozwiązać, to przyjadę i wam powiem – mówił dziś szef MRiRW podczas konferencji prasowej.