StoryEditor

Rolnicy dzierżawiący ziemię mają dostać unijne dopłaty

Resort rolnictwa zajmuje się zmianami w ustawie o dzierżawie ziemi rolniczej, tak aby Ci którzy faktycznie prowadzą działalność rolniczą, mogli korzystać z krajowych i unijnych dopłat. Kiedy nowe przepisy wejdą w życie?

05.11.2024., 12:09h

 Coraz mniej gospodarstw rolnych

W 2020 roku, według Powszechnego Spisu Rolnego liczba gospodarstw rolnych wynosiła około 1,3 mln. Jest to równoznaczne, że spadkiem o 13%, względem badania z 2010 roku.

Zobacz także: Wyłączenia "30" z dzierżaw ziemi rolnej i wysokie kary za korzystanie z gruntów państwowych. Siekierski zmieni ustawę?

Jak szacuje Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Polsce jest obecnie 1,2 mln producentów rolnych, a faktyczna liczba może być nawet jeszcze mniejsza.

– Rośnie liczba gospodarstw, które wydzierżawiają znaczne obszary ziemi od rolników, szczególnie tych, którzy mają produkcję w mniejszej skali, nie są zainteresowani jej rozwojem, często nie mają ku temu warunków. Stąd wydzierżawiają ziemię tym rolnikom, którzy stawiają na rozwój produkcji rolniczej – mówił agencji Newseria Biznes minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski.

Dopłaty w ramach WPR dla dzierżawców ziemi

Wydzierżawianie często jest realizowane w sposób nieformalny, bez ewidencji ARiMR. Dopłaty pobierają właściciele ziemi ramach WPR, choć nie zajmują się jej uprawą. Dlatego też resort rolnictwa pracuje nad zmianą tych regulacji.

– Chcemy to trochę uporządkować, na czym skorzystałyby obie strony, bo rolnik, który będzie tę ziemię uprawiał, będzie mógł korzystać z niektórych dopłat ze środków unijnych jako dzierżawca, jako ten, który pracuje na tej ziemi. Ale także ten rolnik, który tę ziemię przekazuje w dzierżawę, będzie mógł korzystać ze świadczeń społecznych, jak np. KRUS. System uporządkowania w ramach tej ustawy o dzierżawie da więc korzyści obu stronom, co myślę, że będzie pozytywnie przyjęte przez jednych i drugich – ocenia minister rolnictwa. – Umowy ustne są formą dopuszczalną, ale chcielibyśmy, żeby one mogły być zewidencjonowane, jeśli chodzi o Agencję Restrukturyzacji, żeby było wiadomo, że dana ziemia jest związana z gospodarstwem.

Komu faktycznie przysługują dopłaty?

Resort uważa, że nowe przepisy zachęcą rolników do zawierania umów długoterminowych w dzierżawie, cop wzmocni stabilność produkcji. Umowy miałby być również ewidencjonowane w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, co z kolei pozwoli określić, komu faktycznie przysługują dopłaty.

– Także rolnicy często się tego dopominają, szczególnie ci, którzy pracują na tej ziemi, uprawiają ją, bo chcą korzystać ze wsparcia w ramach środków unijnych – wskazuje Czesław Siekierski. – To oczywiście budzi pewne obawy, ale chcemy przeprowadzić zmiany w formie uzgodnień, wcześniejszego dialogu, żeby nie było to zaskoczeniem dla tych, którzy będą brali udział w porozumieniu.

image

Umowa dzierżawy gruntu rolnego: jaki podatek od przychodów?

Nowelizacja przepisów będzie miała również wpływ na kwestię długości dzierżawy, ponieważ jeżeli rolnik nie ma długoletniej perspektywy dzierżawienia ziemi, nie podejmuje deczyji o dalszych inwestycjach. Dlatego, jak podkreślił Minister ważne jest stworzenie sytsemu zachęt dla obu stron. 

Oczywiście obie strony ustalą w czynszu dzierżawnym, że te korzyści, które będzie miał rolnik uprawiający ziemię z tytułu większych płatności, jakie otrzyma także z agencji i z Unii, będą wpływały na wielkość czynszu. Ale to już jest do ustalenia między stronami, którzy ustalają tę dzierżawę między sobązapowiedział minister rolnictwa i rozwoju wsi.

Kiedy ustawa wejdzie w życie? 

W ciągu najbliższych tygodni prześlemy projekt do dyskusji z rolnikami, z organizacjami rolniczymi. Ustawa jest dosyć specyficzna, pewnie przyjdzie nam popracować nad nią pewien czas. Sądzimy jednak, że od stycznia 2026 powinna ona wejść w życie – dodał Czesław Siekierski.

 

Bernat Patrycja

Źródło: Newseria

Fot: Canva

Patrycja Bernat
Autor Artykułu:Patrycja Bernat z-ca redaktora prowadzącego topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
19. grudzień 2024 18:46