Operacja obejmuje wyłącznie inwestycje materialne i niematerialne służące do prowadzenia produkcji rolnej, w tym ekologicznej, i przygotowania do sprzedaży produktów rolnych wytwarzanych w gospodarstwie lub rozpoczynania działalności w zakresie wprowadzania żywności (tylko produktów rolnych) na rynek w ramach KŁD, w tym: inwestycje budowlane, zakup nowego wyposażenia budynków lub budowli, zakup nowych maszyn, urządzeń i sprzętu, w tym sprzętu komputerowego oraz zakup wartości niematerialnych i prawnych.
29 maja 2024 r. Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych (KRIR) zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Czesława Siekierskiego z wnioskiem o rozszerzenie zakresu inwestycji i możliwość zakwalifikowania kosztów związanych z zakupem materiału hodowlanego zwierząt w ramach działania „Rozwój małych gospodarstw”.
Zakup zwierząt w ramach Rozwoju małych gospodarstw?
W poprzednich okresach, zarówno zakup zwierząt, jak i ziemi, były uznawane za koszty kwalifikowane, co stanowiło znaczące wsparcie dla rozwoju małych gospodarstw rolnych. W ostatnich latach koszty te zostały wykreślone z listy kosztów kwalifikowanych, co w opinii KRIR negatywnie wpłynęło na zdolność małych gospodarstw do rozwoju i modernizacji.
Jak wskazuje KRIR w piśmie, przywrócenie kosztów zakupu materiału hodowlanego zwierząt jako kosztu kwalifikowanego w ramach inwestycji jest szczególnie pożądane dla gospodarstw ekologicznych oraz w ramach Programu Ochrony Zasobów Genetycznych Zwierząt. Zakwalifikowanie zakupu zwierząt jako kosztu kwalifikowanego wpłynęłoby pozytywnie na rozwój cennych ras zwierząt gospodarskich oraz umożliwiło rozwój gospodarstwom ekologicznym.
Jak resort rolnictwa do tego podchodzi?
Dnia 26 czerwca 2024 r. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przekazało odpowiedź na wniosek złożony przez KRIR. Ministerstwo wskazało, iż w polskim PS WPR na lata 2023-2027, koszt zakupu zwierząt jest kosztem niekwalifikowalnym w interwencjach inwestycyjnych, w których pomoc ma formę dotacji. Jednocześnie, podkreślono, ze rolnicy mają możliwość skorzystania z Interwencji 10.1.2 Inwestycje w gospodarstwach rolnych zwiększające konkurencyjność (instrumenty finansowe), gdzie do kosztów kwalifikowalnych zalicza się m.in. koszty nabycia zwierząt gospodarskich (Informacje o instrumencie wsparcia, jak również o bankach, które wdrażają te instrumenty, dostępne są na stronie internetowej Banku Gospodarstwa Krajowego (pod nazwą Agromax):
W odpowiedzi, Resort wskazuje, że interwencja „Rozwój małych gospodarstw” jest interwencją inwestycyjną dedykowaną producentom rolnym, którzy mają pomysł na znalezienie miejsca na rynku dla swoich produktów (np. produkt o podwyższonej wartości, przygotowany do sprzedaży, wprowadzany do obrotu w ramach krótkich łańcuchów dostaw) i chcą go realizować, zwiększając w efekcie wartość przychodów ze sprzedaży.
Wspierane inwestycje powinny przyczynić się do wzrostu wartości sprzedaży produktów wyprodukowanych w gospodarstwie, natomiast zakup zwierząt gospodarczych do takich inwestycji nie należy. W odpowiedzi na poruszone zagadnienie dotyczące wsparcia gospodarstw ekologicznych, MRiRW dostrzega potrzebę większego wsparcia tychże gospodarstw, dla których w omawianej interwencji przewidziano wyższą kwotę wsparcia niż dla pozostałych beneficjentów - 120 tys. zł. Obecnie trwają również badania nad tym jakie warunki wiążą się z „kwalifikowalnością ras zachowawczych” w powiązaniu z realizacją zobowiązań rolno-środowiskowo-klimatycznych.
Agata Stachowiak/
Księgowa Rolnika