Wydłużenie terminów w PROW – szansa na zakończenie trudnych inwestycji?
Czasochłonny i skomplikowany charakter, finansowanych w ramach PROW, operacji scalania gruntów spowodował, że w 74 przypadkach może wystąpić nieterminowe ich zakończenie. Ministerstwo rolnictwa proponuje dać więcej czasu beneficjentom.
Zobacz też: WYDŁUŻONY termin na płyty obornikowe. Ale nie dla każdego rolnika
Projekt rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania oraz wypłaty pomocy finansowej na operacje typu „Scalanie gruntów” w ramach poddziałania „Wsparcie na inwestycje związane z rozwojem, modernizacją i dostosowywaniem rolnictwa i leśnictwa” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020 ma na celu wydłużenie maksymalnego terminu realizacji operacji i złożenie wniosku o płatność końcową do 30 września 2025 r.
Beneficjenci PROW mają problem z realizacją projektów. Dlaczego?
- Zmiana ta jest efektem pojawiających się informacji o problemach beneficjentów związanych z realizacją operacji w wyznaczonym terminie, co w konsekwencji może prowadzić do rozwiązania umów o przyznaniu pomocy. Problemy beneficjentów wynikają przede wszystkim z braku możliwości wyłonienia wykonawcy w trybie zamówień publicznych oraz z opóźnień prac budowlanych realizowanych przez wykonawców, czy odstępowania wykonawców od umów w sprawie zamówienia publicznego – czytamy w uzasadnieniu projektu.
Proponowane wydłużenie maksymalnego terminu realizacji operacji pozwoli na zakończenie realizowanych 135 operacji (w szczególności 74 zagrożonych operacji), co przyczyni się pełniejszego wykorzystania środków Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, którego ostateczne rozliczenie nastąpi do końca 2025 roku.
Wydłużenie terminu tylko dla chętnych
Wydłużenie terminu realizacji operacji i złożenie wniosku o płatność końcową umożliwi beneficjentom, którzy wystąpią ze stosownym wnioskiem o zmianę umowy o przyznanie pomocy, wywiązanie się ze zobowiązań zawartych w tych umowach. Jednocześnie proponowane przepisy nie będą obligowały wszystkich beneficjentów do wystąpienia z wnioskiem o zmianę umowy.