StoryEditor

Suszowe 2023 – kto skorzysta z pomocy i kiedy można składać wnioski w 2024 roku?

Rolnicy, którzy ponieśli straty w wyniku szkód spowodowanych przez niekorzystne zjawiska atmosferyczne, które wystąpiły w 2023 roku, będą mogli liczyć na udzielenie pomocy finansowej. Największy problem był z suszą. Dla kogo zatem przeznaczone jest suszowe i jaki jest termin składania wniosków i wysokość pomocy suszowej?

Dla kogo jest przeznaczona pomoc suszowa?

Zgodnie z rozporządzniemRady Ministrów z 27 stycznia 2015 r. w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa z pomocy suszowej będą mogli skorzystać producenci rolni, którzy ponieśli szkody w uprawach wyrządzone w roku 2023 przez niekorzystne zjawiska pogodowe i wynoszące powyżej 30% średniej rocznej produkcji roślinnej.

Kiedy składać wnioski o pomoc suszową?

Od chwili wystąpienia w 2023 pierwszych symptomów suszy rolnicy zastanawiali się czy straty suszowe będzie można zgłaszać, kiedy będą one szacowane oraz czy i kiedy zostanie wypłacona pomoc suszowa. Proces zgłaszania strat i szacowania już się zakończył, chociaż było wokół niego wiele kontrowersji, o których pisalismy. Teraz pozostał do wyznaczenia termin przyjmowania wniosków o przyznanie pomocy suszowej za 2023 rok oraz termin jej wypłaty.

Niestety, terminu nadal nie ma. Na stronie internetowej MRiRW pojawiła sie tylko lakoniczna informacja, że minister właściwy do spraw rolnictwa ogłosi termin składania wniosków o pomoc w Biuletynie Informacji Publicznej, na stronie podmiotowej obsługującego go urzędu.

Zobacz także: Dofinansowanie na małe przetwórstwo (RHD): ruszył nabór wniosków! Nawet 500 tys. zł dla rolników!

Stawki pomocy suszowej

Kolejną niewiadomą są stawki pomocy suszowej. Na razie wiemy jedynie tyle, że w budżecie na 2024 rok zarezerwowano na ten cel kwotę 1,497 mld zł. A stawki? W komunikacie MRiRW czytamy tylko, że podobnie, jak w przypadku terminu składania wniosków, minister właściwy do spraw rolnictwa ogłosi stawki pomocy suszowej w Biuletynie Informacji Publicznej, na stronie podmiotowej obsługującego go urzędu, z tą różnicą, że wysokość stawki zostanie podana najpóźniej 7 dni przed rozpoczęciem terminu składania wniosków o przyznanie pomocy suszowej.

Aplikacja "Zgłoś szkodę rolniczą" - rolnik potrzebuje protokołu szacowania strat

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przypomina, że każdy protokół i kalkulacja szacowania szkód powstałych w wyniku suszy sporządzona za pośrednictwem aplikacji Zgłoś Szkodę rolniczą, w części – „Wysokość oszacowanych szkód”, zawiera między innymi informacje, które dotyczą szkód powstałych w produkcji roślinnej, oraz na temat szkód w produkcji zwierzęcej, z wyłączeniem ryb, a także wysokość oszacowanych szkód (łącznie produkcja roślinna i zwierzęca).

- A zatem, zarówno protokół, jak i kalkulacja oszacowania szkód zawierają oddzielne dane dotyczące wysokości szkód w produkcji roślinnej, które mogą być niezbędne do ubiegania się o pomoc – podkreśla MRiRW

Ilu rolników otrzyma pomoc suszową?

Wiemy jaka jest pula pieniedzy na pomoc suszową, ale nie znamy stawek pomocy i liczby rolników, którzy będą mogli ją otrzymać. Wg szacunków ok. 300 tys. rolników złożyło wnioski o szacowanie strat suszowych w aplikacji, nie wiemy jednak ilu z nich otrzymało w protokołach straty w gospodarstwie przekraczające 30 proc.  produkcji. Tylko bowiem tacy gospodarze będą mogli złożyć wnioski w ARiMR o przyznanie wsparcia.

Z informacji, które docierają do nas od rolników wynika, że wielu z nich znalazło sie poniżej tego pułapu, czyli mają straty niższe niż 30 proc. To wyklucza ich z grona potencjalnych beneficjentów. Nie ma jednak odwołania od protokołu i kalkulacji strat wygenerowanego pzrez aplikację oraz możliwości ponownego szacowania strat suszowych w gospodarstwie.

 

Bernat Patrycja, Czekała Bartłomiej

na podst: MRiRW

Fot: Canva

Patrycja Bernat
Autor Artykułu:Patrycja Bernat
z-ca redaktora prowadzącego topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała
Dyrektor Działu Rozwoju Cyfrowego i Produktów Cyfrowych
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
19. grudzień 2024 22:30