Wnioski o dopłaty do 6 października br. złożyło ponad 500 rolników, którzy w sumie ubiegają się o ok. 40 mln zł pomocy. Jak poinformowała ARiMR, ocena wniosków jest na finiszu. Pozytywne decyzje wydano w przypadku 459 wniosków. Dotychczas 458 z nich otrzymało blisko 23 mln zł dofinansowania.
O dopłaty mógł ubiegać się producent rolny, któremu został nadany numer identyfikacyjny, jest mikroprzedsiębiorstwem, małym albo średnim przedsiębiorstwem, który w 2022 r. uprawiał kukurydzę i otrzymał za ten rok płatności w rozumieniu przepisów o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego z tego tytułu; który na dzień 31 sierpnia 2023 r. nie spełniał warunków ubiegania się o rekompensatę z Funduszu Ochrony Rolnictwa; który w 2022 r. lub w 2023 r. co najmniej raz nie otrzymał zapłaty za sprzedaną kukurydzę.
Jaka stawka rekompensaty za niezapłaconą kukurydzę?
ARiMR wypłaca pomoc w wysokości 80 proc. kwoty wynikającej z niezapłaconych producentowi rolnemu faktur lub rachunków lub innych dowodów potwierdzających sprzedaż, lub dokumentów potwierdzających sprzedaż kukurydzy:
- netto – w przypadku producenta rolnego podatnika podatku od towarów i usług,
- brutto – w przypadku rolnika ryczałtowego.
oprac. dkol na podst. tygodnik-rolniczy.pl