Rolnicy, którzy zajmują się hodowlą trzody chlewnej, bydła, owiec, kóz, drobiu i ubezpieczyli swoje zwierzęta od ryzyka zachorowania na jedną z chorób zakaźnych jak np. choroba niebieskiego języka, ASF, salmonelloza czy grypa ptaków, już od 27 stycznia 2025 roku będą mogli starać się o pomoc w ARiMR.
Zobacz także: Zaliczek dopłat bezpośrednich nie otrzymało 55 tys. rolników. Kiedy pieniądze trafią na konta?
Wysokość pomocy na ubezpieczenie zwierząt
Wsparcie dla hodowców zwierząt ma być udzielane w formie refundacji wynoszącej 70% składki ubezpieczenia. Natomiast warunkiem przyznania takiej pomocy ma być zawarcie w umowie ubezpieczenia lub polisie zapisu, z którego wynika, że wypłata odszkodowania nastąpi w przypadku wystąpienia ponad 20% strat w produkcji.
- Istotne jest też to, że okres objęty ubezpieczeniem nie może rozpocząć się przed 1 stycznia 2024 r., a starającemu się o dofinansowanie nie przyznano innych dopłat do ubezpieczenia – podkreśla ARiMR.
Jakie warunki udzielenia pomocy?
Rolnicy, którzy zamierzają ubiegać się o pomoc, powinni posiadać prawa do dysponowania nieruchomością, na terenie której prowadzona jest działalność rolnicza, a dołączona do wniosku umowa lub polisa powinna obejmować ubezpieczenie co najmniej:
- 1000 sztuk rzeźnych: kurcząt, gęsi, kaczek, perlic, indyków lub drobiu nieśnego;
- ewentualnie 4 sztuk bydła, owiec, kóz lub koni lub 14 sztuk świń.
Kiedy rusza nabór wniosków?
Pomoc finansowana jest z budżetu PS dla WPR na lata 2023-2027, a wnioski będzie można składać tylko elektronicznie. Start naboru planowany jest na 27 stycznia 2025 r.
Bernat Patrycja
Fot: Kolasińska