StoryEditor

Wapnowanie – będzie relokacja środków!

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych 8 lutego wystąpił w sprawie wznowienia Programu regeneracji środowiskowej gleb poprzez wapnowanie, a także przesunięcie środków, aby zapewnić ich całe wykorzystanie i przekazanie dofinansowania jak największej liczbie rolników.
11.03.2024., 11:51h

Relokacje środków w programie regeneracji gleb

Zarząd KRIR 8 lutego 2024 roku wystąpił w sprawie wznowienia Programu regeneracji środowiskowej gleb poprzez wapnowanie oraz przesunięcia środków pomiędzy Wojewódzkimi Funduszami Ochrony Środowiska Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

W odpowiedzi poinformowano, że NFOŚiGW przesunie środki pomiędzy województwami, aby zapewnić wykorzystanie wszystkich środków i przekazać dofinansowanie jak największej liczbie rolników oraz, że podjęło rozmowy w sprawie wznowienia Programu w przyszłości.

Zobacz także: Pomoc suszowa: OSTATNIE dni na złożenie wniosku!

Minister Rolnictwa przekazał odpowiedź, gdzie zaznacza, że wapnowanie przynosi duże korzyści dla gleby, a rolnicy, którzy stosują ten zabieg, przyczyniają się do poprawy stanu środowiska.

Biorąc pod uwagę fakt, że w Polsce ponad 90% gleb jest wytworzonych na kwaśnych skałach, wymagają one podejmowania systematycznych działań, których celem jest odkwaszenie gleb.

Dofinansowanie zakupu wapna nawozowego

- Dostrzegając korzyści płynące z realizacji Programu, zwróciłem się do Minister Klimatu i Środowiska z prośbą o przedłużenie Programu na kolejne lata. Ponadto, zwróciłem się do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) z prośbą o podjęcie działań, w ramach realizacji Programu, mających na celu relokację środków finansowych pomiędzy Wojewódzkimi Funduszami Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW), tak aby środki przeznaczone na dofinansowanie zakupu wapna nawozowego zostały w pełni wykorzystane, a producenci rolni, którzy ponieśli przed 31 października 2023 r. koszty kwalifikowane, związane z zakupem wapna nawozowego mogli skorzystać z dofinansowania – odpowiedział minister rolnictwa.

NFOŚiGW poinformował, że zostały podjęte działania, których celem jest relokacja środków pomiędzy WFOŚiGW, które wykazują nadwyżki środków w ramach umów udostępniania środków przez NFOŚiGW.

- Z uwagi na bardzo dużą liczbę wniosków oraz potrzebę dokonania ich oceny i wypłaty środków, a także planowaną relokacją środków pomiędzy WFOŚIGW, która wydłuży proces wypłaty środków, NFOŚiGW podjął działania zmierzające do wydłużenia terminu wypłaty środków z 31 marca 2024 r. do 30 września 2024 r., co związane jest z koniecznością wprowadzenia zmian do Programu – czytamy dalej w odpowiedzi.

Zmiana będzie możliwa po otrzymaniu akceptacji przez Panią Minister Klimatu i Środowiska.

 

Bernat Patrycja

na podst. KRIR

Fot: Sierszeńska

Patrycja Bernat
Autor Artykułu:Patrycja Bernat z-ca redaktora prowadzącego topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
23. grudzień 2024 21:33