Aby ułatwić rolnikom aplikowanie o środki, ARiMR zorganizowało webinarium, podczas którego szczegółowo omówiono warunki programu, procedurę składania wniosków oraz wymagane dokumenty. Spotkanie online cieszyło się dużym zainteresowaniem, ponieważ uczestnicy mieli możliwość zadawania pytań ekspertom i uzyskania odpowiedzi na bieżąco. Poznajmy zatem szczegóły!
Webinarium – jakie informacje przekazała Agencja?
Najważniejsze zagadnienia poruszone podczas webinarium:
- Kryteria kwalifikacyjne dla beneficjentów.
- Rodzaje inwestycji objętych wsparciem.
- Kryteria doboru operacji – punktacja i jej uzasadnienie
- Etapy procesu oceny wniosków i terminy ich składania.
- Porady dotyczące przygotowywania dokumentacji.
Jeśli ktoś nie miał okazji uczestniczyć w spotkaniu, nagranie jest dostępne na oficjalnej stronie ARiMR oraz na ich kanale YouTube.
Najciekawsze informacje – pytania od rolników
Podczas webinarium Agencja poinformowała, że prawdopodobnie nabór nie zostanie przedłużony. Oznacza to, że rolnicy którzy chcą skorzystać z okazji powinni jak najszybciej złożyć swoje wnioski.
Najczęściej pojawiające się pytanie dotyczyło zakupu ciągnika rolniczego. Wiemy, że w „starej” Modernizacji gospodarstw rolnych była taka możliwość i wielu rolników z niej korzystało. Niestety, w ramach tegorocznego naboru zakup ciągnika rolniczego możliwy jest jedynie w obszarze B, przy czym należy pamiętać, że operacja musi dotyczyć produkcji ekologicznej i musi przyczyniać się do poprawy konkurencyjności gospodarstwa rolnego.
Wielu rolników zastanawia się, czy w ramach Obszaru C można sfinansować budynek do przygotowania do sprzedaży np. ziemniaka, rzepaku jadalnego lub zbóż. Agencja stoi na stanowisku, że jest to możliwe, pod warunkiem, że produkty rolne będą przeznaczone do spożycia przez ludzi. Inwestycje takie są możliwe do realizacji w ramach limitu 300 tys. zł.
Producenci zastanawiają się również, czy zakup samochodu dostawczego lub chłodni a także wózka widłowego czy ładowarki teleskopowej może być sfinansowany w ramach inwestycji. Odpowiedz jest jednoznaczna – zakupy te nie wpisują się w zakres kosztów kwalifikowalnych.
Podobnie jak w pozostałych interwencjach, nie wspiera się inwestycji które mają charakter odtworzeniowy. Inwestycja odtworzeniowa to zastąpienie istniejącego budynku lub rzeczy ruchomej (np. maszyny, urządzenia, wyposażenia, budowli) lub ich części nowym odtworzonym budynkiem lub rzeczą ruchomą, bez zwiększania zdolności produkcyjnych o co najmniej 25% lub bez gruntownej zmiany charakteru produkcji czy zastosowanej technologii.
Kwestią sporną poruszaną również podczas webinarium było udokumentowanie sprzedaży w ramach naboru B i C. Faktury dokumentujące przychód ze sprzedaży produktów rolnych w obszarze C mogą dotyczyć wszystkich produktów rolnych wytwarzanych w gospodarstwie rolnym Wnioskodawcy, nie tylko produktów rolnych przeznaczonych do spożycia przez ludzi. Inaczej sprawa ma się natomiast w przypadku obszaru B – tam przychody ze sprzedaży muszą pochodzić wyłącznie z produktów ekologicznych. Faktura (lub inny określony w Regulaminie dokument) dołączany do wniosku o przyznanie pomocy musi potwierdzać przychód ze sprzedaży produktów wytworzonych w gospodarstwie metodami ekologicznymi. Na wniosku o płatność należy wykazać już przychód w wysokości 45 tys. zł wyłącznie ze sprzedaży produktów ekologicznych.
Wszelkie dodatkowe informacje możecie państwo przeczytać na stronie ARIMR również w zakładce „Najczęściej zadawane pytaniai”. Całość webinarium możecie Państwo odsłuchać pod adresem https://www.gov.pl/web/arimr/wsparcie-na-zwiekszenie-konkurencyjnosci-gospodarstw--trwa-nabor
Agata Stachowiak
Fot: Canva