StoryEditor

Wnioski o dopłaty w ARiMR do 17 czerwca. Jest projekt rozporządzenia!

W związku z licznymi zmianami w tegorocznym naborze wniosków o płatności bezpośrednie zapowiadano wydłużenie terminu ich składania w ARiMR. Teraz pojawił się projekt rozporządzenia.
06.05.2024., 16:23h

Termin składania wniosków o dopłaty będzie wydłużony

O wydłużenie kampanii dopłat bezpośrednich wnioskowano wiele razy i ma to uzasadnienie, gdyż znów pojawiło się sporo zmian. Warto pamiętać, że wnioski kolejny rok z rzędu składamy tylko przez Internet i również w tym roku za darmo wypełniają je Ośrodki Doradztwa Rolniczego. 

W związku z tym, że w tegorocznej kampanii nastąpił szereg ważnych zmian ARiMR podjęła decyzję o wydłużeniu naboru wniosków. Nabór rozpoczął się 15 marca i pierwotnie miał się zakończyć 15 maja. Rząd jednak ma prawo wydłużyć nabór jeśli zajdzie taka potrzeba. Dziś w Rządowym Centrum Legislacyjnym pojawił się projekt rozporządzenia, które wydłuża termin naboru wniosków do 17 czerwca br.

Dlaczego MRiRW wydłuża termin składania wniosków?

- Potrzeba wydłużenia terminu składania wniosków o przyznanie płatności obszarowych została przekazana przez: Krajową Radę Izb Rolniczych, Związek Rewizyjny Spółdzielczości Rolniczej, doradców rolniczych oraz rolników indywidualnych. W związku z powyższym w § 1 pkt 1 projektu rozporządzenia proponuje się, aby termin składania wniosków, o których mowa w art. 20 pkt 1–4 ustawy o Planie Strategicznym, został wydłużony w 2024 r. o 1 miesiąc, tj. do dnia 17 czerwca (15 i 16 czerwca przypada w sobotę i niedzielę), a z zastosowaniem kary, o której mowa w art. 60 ust. 1 zdanie drugie ustawy o Planie Strategicznym – do dnia 12 lipca - czytamy w uzasadnieniu projektu Rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie określenia dłuższego terminu składania wniosków o przyznanie pomocy finansowej w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027 oraz zgłaszania zmian do tych wniosków w 2024 r.

image
FOTO: MRiRW/RCL

Płatność dla małych gospodarstw

W ubiegłym roku również była możliwość zamiast ubiegania się o klasyczne dopłaty bezpośrednie i ekoschematy, złożenia wniosku na tzw. "płatność dla małych gospodarstw". W tym roku również będzie taka możliwość, jednak taka decyzja wymaga zgody KE.

Płatność dla małych gospodarstw ma być przeznaczona dla rolników posiadających do 5 ha użytków rolnych.

- Możliwość ubiegania się o przedmiotową płatność po wprowadzeniu modyfikacji, możliwa będzie poprzez dodanie do wniosku lub zmiany do wniosku załącznika: Wniosek o przyznanie płatności do małych gospodarstw, którego wzór będzie udostępniony na stronie internetowej ARiMR - wyjaśnia ARiMR. 

Zmiany w warunkowości

Parlament Europejski będzie głosować nad zmianami w rozporządzeniach poświęconych warunkowości. W odniesieniu do poszczególnych państw członkowskich modyfikacje przepisów mają dotyczyć: 

  • zwolnienia gospodarstw do 10 ha z kontroli i sankcji za niespełnianie warunkowości; 
  • większej swobody w decydowaniu o obowiązkowym okresie utrzymania okrywy glebowej (GAEC 6);
  • uznania dywersyfikacji upraw za alternatywę dla zmianowania (GAEC 7 – o tym także)
  • zniesienia obowiązku ugorowania 4 proc. gruntów ornych (GAEC 8 – o tym także),
  • wprowadzenie nowego ekoschematu – Grunty wyłączone z produkcji.

image

Ugorowanie i ekoschematy – jakie zasady obowiązują w 2024 roku?

Jak z kolei łączyć ekoschematy pisaliśmy w artykule Jak łączyć ekoschematy w gospodarstwie w 2024 roku? Eksperci radzą. Jeżeli chcesz być na bieżąco śledź nasze treści DOPŁATY BEZPOŚREDNIE 2024 na topagrar.pl

Zmiany w GAEC 7

ARiMR wczoraj poinformowała również, że obecnie trwają prace nad dostosowaniem aplikacji eWniosekPlus do nowych zasad obsługi wniosku, w związku ze zmianami przepisów od 2024 roku, w zakresie warunków spełnienia normy GAEC7. Rolnicy będą mogli spełnić wymogi dla normy GAEC7 albo spełniając warunek zmianowania albo warunek dywersyfikacji.

image

Normy GAEC, dopłaty bezpośrednie i ekoschematy w 2024 roku. Ekspertka wylicza ważne dla rolników zmiany [VIDEO]

W przypadku, gdy rolnik zamierza spełnić normę GAEC7 poprzez zmianowanie upraw, należy mieć na uwadze, iż na 40% gruntów ornych w gospodarstwie taka sama uprawa nie może być utrzymywana rok do roku na tej samej powierzchni. Zasady w zakresie tego warunku nie uległy zmianie.

Natomiast w przypadku spełnienia wymogu normy GAEC7 poprzez dywersyfikację upraw następuje zmiana w zależności od powierzchni gruntów ornych w gospodarstwie:

  • od 10 do 30 ha gruntów ornych, rolnikowi wystarczy posiadać 2 uprawy, z tym największa uprawa nie może stanowić więcej niż 75%,
  • powyżej 30 ha gruntów ornych, rolnikowi wystarczy posiadać 3 uprawy, z tym największa uprawa nie może stanowić więcej niż 75%, a dwie uprawy główne nie więcej niż 95%.

Co zrobić jeśli już złożyłeś wniosek? 

ARiMR wyjaśnia, że obecnie dla wniosków dotychczas wysłanych lub wysyłanych z błędem dotyczącym niespełnienia normy GAEC7, zasadność występowania błędu, rolnik może zweryfikować dokonując sprawdzenia spełnienia tylko warunku zmianowania, który nie uległ zmianie (informacja w dedykowanym panelu Normy GAEC7 w zakładce: WNIOSEK i PODSUMOWANIE) albo jeżeli wybierze spełnienie normy przez dywersyfikację poprzez poza systemowe obliczenia w oparciu o przedstawione powyżej reguły.

- Po wprowadzeniu zmian systemowych, w zakresie sprawdzenia spełnienia normy GAEC7, aplikacja eWniosekPlus będzie na bieżąco prezentować w dedykowanym panelu Normy GAEC7 (w zakładce: WNIOSEK i PODSUMOWANIE) spełnienie normy osobno: w zakresie zmianowania oraz osobno w zakresie dywersyfikacji upraw. Po spełnieniu jednego z warunków dla normy GAEC7 rolnik będzie mógł wysłać wniosek - wymienia ARiMR. 

oprac. dkol na podst. ARiMR

Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktor Prowadząca topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
19. grudzień 2024 20:23