StoryEditor

Wnioskowałeś o ekoschemat Dobrostan zwierząt? Pamiętaj o ważnych dokumentach do końca lipca!

Nabór wniosków o dopłaty bezpośrednie zakończył się 1 lipca br. Jednak jeśli hodowca wnioskował o dopłaty w ramach ekoschematu Dobrostan zwierząt musi złożyć komplet dokumentów. Jakie załączniki należy złożyć do 31 lipca w ARiMR?

23.07.2024., 11:18h

Do 1 lipca rolnicy mogli składać wnioski o dopłaty bezpośrednie. Ci, którzy ubiegają się o płatności w ramach ekoschematów muszą jeszcze dostarczyć do ARiMR odpowiednie załączniki, jak: rejestr wypasu, wybiegu, odstawienia, zdjęcie ściółki czy zaświadczenie ze szkolenia antybiotykowego.

Jakie dokumenty do Dobrostanu zwierząt muszą dołączyć rolnicy do 31 lipca?

Poniżej publikujemy listę załączników, które rolnicy muszą złożyć do końca lipca. W terminie do 31 lipca 2024 r. rolnik dostarcza:

I. Zgłoszenie do komputerowej bazy danych:

  • typu użytkowego bydła –  w  przypadku realizacji wariantów: Dobrostan krów mlecznych, Dobrostan krów mamek utrzymywanych w pomieszczeniach lub w budynkach, Dobrostan krów mamek utrzymywanych w systemie otwartym zgłoszenie do komputerowej bazy danych typu użytkowego bydła odpowiednio:
    • mlecznego albo
    • mięsnego albo
    • kombinowanego o kierunku użytkowania mlecznym albo mięsnym
  • przeznaczenia do opasu – w przypadku realizacji wariantu Dobrostan opasów poprzez zgłoszenie do komputerowej bazy danych kierunku użytkowania bydła odpowiednio: 
    • mlecznego do opasu albo
    • mięsnego do opasu albo
    • do opasu.

W przypadku bydła, które zostanie objęte wymogami danego wariantu w trakcie realizacji wariantu (np. przybycie do gospodarstwa, osiągnięcie określonego wieku) – rolnik zobowiązany jest dokonać zgłoszenia typu użytkowego bydła lub kierunku jego użytkowania przed upływem 7 dni od dnia objęcia bydła wymogami wariantu.

II. Sporządzenie (przy udziale doradcy rolniczego) i złożenie w ARiMR planu poprawy dobrostanu zwierząt albo oświadczenia o braku zmian w planie poprawy dobrostanu zwierząt – w przypadku realizacji: 

  • wariantów: Dobrostan loch, Dobrostan tuczników, Dobrostan owiec, Dobrostan kur niosek, Dobrostan kurcząt brojlerów, Dobrostan indyków utrzymywanych  z przeznaczeniem do produkcji mięsa, Dobrostan koni utrzymywanych w pomieszczeniach lub w budynkach, Dobrostan koni utrzymywanych w systemie otwartym, Dobrostan kóz 
  • praktyk: zwiększona co najmniej o 20% albo o 50% powierzchnia bytowa  w pomieszczeniach/budynkach z zakresie wariantów Dobrostan krów mlecznych, Dobrostan krów mamek utrzymywanych w pomieszczeniach lub w budynkach, Dobrostan krów mamek utrzymywanych w systemie otwartym, Dobrostan opasów, 

Obowiązek sporządzenia i złożenia w ARiMR planu poprawy dobrostanu zwierząt albo oświadczenia o braku zmian w planie nie dotyczy:

  • rolników ekologicznych, którzy realizują:
    • praktykę polegającą na zwiększeniu co najmniej o 20% powierzchni bytowej w ramach wariantów: Dobrostan loch, Dobrostan tuczników, Dobrostan krów mlecznych, Dobrostan krów mamek utrzymywanych w pomieszczeniach/budynkach, Dobrostan krów mamek utrzymywanych w systemie otwartym, Dobrostan opasów
    • warianty: Dobrostan owiec, Dobrostan kur niosek, Dobrostan kurcząt brojlerów, Dobrostan indyków utrzymywanych z przeznaczeniem do produkcji mięsa, Dobrostan koni utrzymywanych w pomieszczeniach lub w budynkach, Dobrostan koni utrzymywanych w systemie otwartym, Dobrostan kóz 
  • rolników uczestniczących w systemie QAFP – Kulinarne mięso wieprzowe, którzy realizują praktykę polegającą na zwiększeniu co najmniej o 20% powierzchni bytowejw ramach wariantów:  Dobrostan loch lub Dobrostan tuczników

Oświadczenie o braku zmian w planie poprawy dobrostanu zwierząt składa rolnik, który w 2024 r. realizuje ten sam wariant/praktykę, za który/którą otrzymał płatność dobrostanową za 2023 r. i korzysta z planu poprawy dobrostanu zwierząt sporządzonego w 2023 r. lub w latach 2020-2022 (dotyczy praktyk polegających na zwiększeniu powierzchni bytowej co najmniej o 20 % w ramach wariantów: Dobrostan loch, Dobrostan tuczników, Dobrostan krów mlecznych, Dobrostan krów mamek utrzymywanych w systemie otwartym i Dobrostan owiec).

III. Złożenie w ARiMR zdjęcia geotagowanego dokumentującego stosowanie ściółki. Opcjonalnie rolnik może złożyć w terminie 15-21 marca 2025 r. oświadczenie o zapewnieniu zwierzętom utrzymywania na ściółce – w przypadku realizacji praktyki polegającej na utrzymywaniu zwierząt na ściółce w ramach wariantów: Dobrostan loch, Dobrostan tuczników, Dobrostan krów mlecznych, Dobrostan krów mamek utrzymywanych w pomieszczeniach lub w budynkach lub Dobrostan opasów.

Aplikacja do sporządzania Planu poprawy dobrostanu zwierząt

ARiMR informuje, że dopuszczone jest sporządzenie planu poprawy dobrostanu zwierząt zarówno za pomocą wersji planu opartej o program Excel jak i poprzez wykorzystanie aplikacji umieszczonej na stronie internetowej CDR. Można ją pobrać TUTAJ. W kolejnych artykułach opublikujemy listę załączników, które trzeba dostarczyć do ARiMR w następnych miesiącach. 

Kamila Szałaj, tygodnik-rolniczy.pl

Kamila Szałaj
Autor Artykułu:Kamila Szałaj Redaktorka portalu tygodnik-rolniczy.pl i Tygodnika Poradnika Rolniczego. Kamila Szałaj jest ekspertką z zakresu polityki rolnej w Polsce oraz rynków rolnych. Specjalizuje się także w kwestii dopłat bezpośrednich i dotacji dla rolnictwa. Podejmuje też tematy dotyczące bezpieczeństwa w rolnictwie oraz interwencji w obronie rolników. Zdobyła 1. miejsce w ogólnopolskim konkursie KRUS „W rolnictwie można pracować bezpieczniej”. W 2018 roku odznaczona przez ministra rolnictwa medalem Zasłużony dla Rolnictwa.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. styczeń 2025 15:47