Pogłowie zwierząt gospodarskich w Polsce maleje, kurczy się liczba stad, a młodzi boją się rozwijać gospodarstwa, w kontekście trudnych warunków rynkowych. Możliwość kwalifikacji zwierząt hodowlanych do kosztów mogłoby pomóc w zwiększeniu pogłowia zwierząt i zagospodarowaniu nadwyżek zboża.
- W poprzednich okresach, zarówno zakup zwierząt, jak i ziemi, były uznawane za koszty kwalifikowane, co stanowiło znaczące wsparcie dla rozwoju małych gospodarstw rolnych. Niestety, w ostatnich latach wykreślono tę możliwość z listy kosztów kwalifikowanych, co negatywnie wpłynęło na zdolność małych gospodarstw do rozwoju i modernizacji - wyjaśnia KRIR.
Zakup materiału hodowlanego kosztem kwalifikowanym
KRIR uważa, że przywrócenie kosztów zakupu materiału hodowlanego zwierząt jako kosztu kwalifikowanego jest szczególnie pożądane dla gospodarstw ekologicznych oraz w ramach Programu Ochrony Zasobów Genetycznych Zwierząt.
- Gospodarstwa ekologiczne, które stawiają na zrównoważoną i przyjazną środowisku produkcję, często borykają się z ograniczonymi zasobami finansowymi, a wsparcie w postaci możliwości zakupu zwierząt hodowlanych pozwoliłoby im na dalszy rozwój i modernizację. Również w ramach Programu Ochrony Zasobów Genetycznych, możliwość ta umożliwi zachowanie i rozwój cennych ras zwierząt gospodarskich, które są kluczowe dla bioróżnorodności i przyszłości rolnictwa - podkreśla KRIR.
Dopłaty do zakupu zwierząt hodowlanych
W tym tygodniu informowaliśmy również o tym, że przedstawiciele hodowców i producentów bydła mięsnego zwrócili się do ministra Czesława Siekierskiego o podjęcie działań, na forum Rady ds. Rolnictwa i Rybołówstwa UE umożliwiających wprowadzenie finansowania w ramach Krajowych Planów Strategicznych dla Wspólnej Polityki Rolnej wydatków związanych z możliwością zakupu zwierząt hodowlanych.
Dopłaty do zakupu buhaja hodowlanego
ARiMR uruchomiła nabór na dopłaty do buhajów hodowlanych.
- Hodowcy bydła mięsnego mogą ubiegać się o dopłaty do zakupu czystorasowych buhajów. W zasadach nastąpiła zmiana, która powoduje, że rolnicy mogą otrzymać większą pomoc. Nabór trwa do 30 listopada 2024 r. Wsparcie ma charakter pomocy de minimis w rolnictwie - wymienia ARiMR. Szczegóły poniżej.