Płatność jest przyznawana za realizację wymogu zastosowania zabiegu ochrony roślin z wykorzystaniem biologicznej ochrony roślin przy użyciu preparatów mikrobiologicznych zgodnie z etykietą danego środka.
Do jakich gruntów można wnioskować o wsparcie?
Wsparcie w ramach ekoschematu jest przyznawane do powierzchni:
- upraw trwałych lub
- gruntów ornych lub
- zadrzewionej w systemie rolno-leśnym, jeżeli w ramach tego systemu są uprawiane tylko drzewa owocowe na trwałych użytkach zielonych;
Jakie są warunki otrzymania wsparcia?
Aby otrzymać płatność w ramach ekoschematu rolnik musi spełnić kilka kryteriów:
- Zastosować zabieg ochrony upraw wyłącznie przy użyciu wpisanego do rejestru środków ochrony roślin dopuszczonych do obrotu zezwoleniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi środka ochrony roślin zawierającego mikroorganizmy jako substancje czynne, zgodnie z zawartymi w etykiecie wymaganiami producenta,
- Prowadzić rejestr zabiegów agrotechnicznych,
- Złożyć wyciąg z rejestru zabiegów agrotechnicznych oraz imienny dokument potwierdzający zakup środka ochrony roślin albo inny imienny dokument potwierdzającego jego nabycie, w których wskazano, jakiśrodek ochrony roślin został nabyty i w jakiej ilości.
Zobacz także: Normy GAEC będą dobrowolne? KE zaproponuje dziś rolnikom zmiany w Zielonym Ładzie
O czym jeszcze należy pamiętać?
Rolnik zobowiązany jest do posiadania imiennego dokumentu potwierdzającego zakup mikrobiologicznego środka ochrony roślin oraz do prowadzenia rejestru zabiegów agrotechnicznych. W ramach rejestru zabiegów gospodarz musi od 1 zabiegu ochrony roślin wykazywać w rejestrze wszystkie zabiegi związane z ochroną roślin. Dokumenty te (rejestr zabiegów agrotechnicznych oraz dokument zakupu) rolnik składa w terminie do dnia 30 września 2024roku w Agencji.
W przypadku niezłożenia przez rolnika rejestru zabiegów agrotechnicznych lub imiennego dokumentu potwierdzającego zakup środka ochrony roślin kierownik biura powiatowego Agencji wzywa rolnika do uzupełnienia brakujących dokumentów, w terminie 14 dni od dnia doręczenia wezwania.
Jeśli rolnik nie uzupełni wezwania w wyznaczonym terminie kierownik biura powiatowego Agencji odmówi przyznania płatności do biologicznej ochrony upraw.
Co w przypadku kiedy środek biologiczny nie zadziała?
Za przeprowadzony zabieg ochrony roślin w ramach ekoschematu Biologiczna ochrona upraw uznaje się również wysianie/ wysadzenie nasion/ bulw zaprawionych biologicznym środkiem ochrony roślin.
Warunek zastosowania biologicznego środka ochrony roślin uznaje się za spełniony, jeżeli został zastosowany co najmniej jeden zabieg ochrony upraw przy użyciu biologicznego środka ochrony roślin, jednak nie mniej niż wskazane na etykiecie.
Zabieg chemicznym środkiem ochrony jest dopuszczony ale tylko w ostateczności, gdy nie jest możliwa eliminacja danego agrofaga poprzez preparaty mikrobiologiczne. Aby można było zastosować środek chemiczny, i mimo wszystko otrzymać płatność w ramach biologicznej ochrony upraw, muszą zostać spełnione pozostałe warunki w ramach ekoschematu.
Gdzie można znaleźć rejestr środków biologicznych?
Rejestr środków jest dostępny na stronie MRiRW
https://www.gov.pl/web/rolnictwo/rejestr-rodkow-ochrony-roślin
Agata Stachowiak
/Księgowa Rolnika/
Fot: Canva