StoryEditor

ZMIANA wysokości pomocy de minimis od 2025 roku!

Na wniosek KRIR, MRiRW poinformowało o kolejnej wersji projektu zmiany rozporządzenia o funkcjonowaniu UE do pomocy de minimis w sektorze rolnym. Zaproponowano zmiany wysokości pułapu pomocy. Ile wyniesie?

10.12.2024., 12:51h

Zwiększenie limitu pomocy de minimis

Związek KRIR wystąpił na początku października z wnioskiem o zwiększenie limitu pomocy de minimis.

- Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformowało pismem z 5 grudnia 2024 r., że Komisja UE w październiku br. przedstawiła kolejną wersję projektu zmiany rozporządzenia (UE) nr 1408/2013 w sprawie stosowania art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do pomocy de minimis w sektorze rolnym – czytamy w odpowiedzi.

Zobacz także: Zmiany w ekoschematach i nie tylko: rewolucja w dopłatach bezpośrednich 2025

Większa pomoc dla rolników

W projekcie tym zaproponowano zmiany w wysokości pułapu indywidualnej pomocy de minimis w rolnictwie:

Na przedsiębiorstwo rolne do 42 000 euro oraz w ramach trzyletniego limitu krajowego do 614,56 mln euro.

W trakcie przyznawania nowej pomocy de minimis, dla każdego gospodarstwa, będzie brana pod uwagę pomoc, jaka była udzielana w poprzednich latach.

Jak liczone są limity pomocy? 

Do tej pory limity de minimis dla poszczególnych państw UE, obliczane były jako 1,5% średniej z trzech najwyższych wartości rocznej produkcji rolnej w latach 2012-2017. 

-  W projekcie zmian rozporządzenia, poddanym konsultacjom w okresie 7 czerwiec – 21 lipca 2024 r., Komisja Europejska zaproponowała zmianę okresu referencyjnego na lata 2012- 2023, co umożliwi zwiększenie limitu pomocy de minimis w rolnictwie dla Polski. Obecnie Komisja Europejska pracuje nad przygotowaniem ostatecznej zmiany ww. przepisów, które będą obowiązywały od 2025 roku - pisze KRIR.

Jakie jeszcze zmiany?

Komisja Europejska wystosowała również komunikat prasowych, w którym poinofrmowała: 

- Zgodnie z obowiązującym rozporządzeniem w sprawie pomocy de minimis w rolnictwie państwa członkowskie mogą udzielać wsparcia w tym sektorze w wysokości do 20 tys. euro na beneficjenta (25 tys. euro, jeżeli w państwie członkowskim istnieje centralny rejestr pomocy de minimis) w okresie trzech lat podatkowych. Nie muszą też wcześniej zgłaszać takiego wsparcia do zatwierdzenia przez Komisję. Oprócz tych pułapów na beneficjenta dla każdego państwa UE wyznaczono maksymalną kwotę krajową tego rodzaju wsparcia (tzw. „limit krajowy”), aby zapobiec potencjalnym zakłóceniom konkurencji.

Przyjęte dziś zmiany obejmują:

  • zwiększenie maksymalnego pułapu de minimis z 25 tys. euro do 50 tys. euro na przedsiębiorstwo w okresie trzech lat. Ma to odzwierciedlać różne czynniki, w tym zdobyte doświadczenie, a także zmiany na rynku oraz wyjątkową inflację sektorową w ostatnich latach, a także, w dalszej perspektywie, inflację, jaka jest spodziewana do czasu wygaśnięcia rozporządzenia;
  • dostosowanie „limitów krajowych”, które oblicza się na podstawie wartości produkcji rolnej państwa członkowskiego. Limity krajowe zaktualizowano z 1,5 proc. do 2 proc. krajowej wartości produkcji rolnej. Przedłużono przy tym okres odniesienia, który zamiast lat 2012–2017 będzie obejmował lata 2012–2023. Pozwala to uwzględnić zwiększoną wartość produkcji rolnej, zwłaszcza w ostatnich latach, przez co zwiększy się limit krajowy dla wszystkich państw członkowskich;
  • zniesienie „pułapu sektorowego”, który uniemożliwiał państwom członkowskim przyznanie pomocy de minimis przekraczającej 50 proc. pułapu krajowego temu samemu sektorowi produktów;
  • wprowadzenie obowiązkowego centralnego rejestru pomocy de minimis na poziomie krajowym lub europejskim. Zwiększy to przejrzystość i zmniejszy obciążenia administracyjne rolników, którzy prowadzą działalność głównie jako mikroprzedsiębiorstwa i obecnie korzystają z systemu oświadczeń własnych. Ponadto rolnicy nie będą już musieli samodzielnie monitorować zgodności z przepisami (obecnie państwa członkowskie prowadzą takie centralne rejestry dobrowolnie);
  • przedłużenie okresu obowiązywania zmienionego rozporządzenia w sprawie pomocy de minimis w rolnictwie do 31 grudnia 2032 r.

 

Bernat Patrycja

Źródło: KRIR/ ec.europa.eu

Fot: Canva

Patrycja Bernat
Autor Artykułu:Patrycja Bernat z-ca redaktora prowadzącego topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
01. styczeń 2025 20:42