StoryEditor

Zmiany w interwencji rolnictwo ekologiczne od 2025 roku – nie wszyscy będą zadowoleni!

W marcu rusza nabór wniosków do interwencji ekologicznych PS WPR. Sprawdź, jakie zmiany w przepisach dotyczących płatności ekologicznych szykuje resort dla rolników. Dowiedz się, co zmieni się w stawkach i jakie zasady będą obowiązywały w zakresie kar związanych z płatnościami ekologicznymi w 2025 roku?

Agnieszka Sawicka
12.02.2025., 11:00h

Rozporządzenie „ekologiczne” – Zmiany w 2025 roku

Warunki, tryb przyznawania i wypłaty płatności ekologicznych, stawki oraz wysokość i sposób obliczania kar określa Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Obowiązujący dokument z dnia 17 kwietnia 2023 roku niebawem ulegnie zmianie. Projekt nowego rozporządzenia jest już gotowy, ale zanim wejdzie w życie, zobaczmy, czego mogą spodziewać się rolnicy realizujący rolnictwo ekologiczne w 2025 roku?

Zmiany w płatnościach ekologicznych w 2025 roku – Co się zmieni?

Propozycje zmian w płatnościach ekologicznych dotyczą m.in. uproszczeń proceduralnych, modyfikacji w obrębie pakietów upraw oraz rozszerzenia systemu kar. A konkretnie są to:

Uproszczenia w składaniu oświadczeń do płatności ekologicznych w 2025 roku

Zmiany obejmują płatności ekologiczne do powierzchni upraw paszowych na gruntach ornych lub do trwałych użytków zielonych (TUZ). A także premie za zrównoważoną produkcję roślinno-zwierzęcą. Czyli płatności ekologiczne, w ramach których rolnicy mogą stworzyć nieformalną grupę tzw. „grupę rolników”.

Przeczytaj także: Ceny ziemi rolnej biją rekordy. Ile płacą za hektar europejscy rolnicy?

Co się zmieni? Oświadczenia, które potwierdzają utworzenie nieformalnej grupy rolników zostaną uproszczone i mają zawierać jedynie zgody rolników. Bez obowiązku wskazywania już numerów identyfikacyjnych zwierząt (dla gatunków oznakowanych indywidualnie) czy liczby zwierząt (dla gatunków oznakowanych grupowo).

Płatności ekologiczne dla soczewicy jadalnej i babki lancetowatej w 2025 roku

Zaproponowano zmiany dotyczące przeklasyfikowania roślin. Są to:

  • Soczewica jadalna, która będzie przeniesiona do pakietu 1 (Uprawy rolnicze) z pakietu 2 (Uprawy warzywne).
  • Babka lancetowata, która będzie przeniesiona do pakietu 1 (Uprawy rolnicze) z pakietu 3 (Uprawy zielarskie).

Jak te zmiany wpłyną na stawki płatności ekologicznych dla soczewicy jadalnej i babki lancetowatej w 2025 roku?

Przeniesienie upraw soczewicy jadalnej i babki lancetowatej do innych pakietów będzie skutkować obniżeniem stawek płatności ekologicznych do powierzchni ich upraw. Oto szczegóły dotyczące nowych stawek dla soczewicy jadalnej i babki lancetowatej w ramach płatności ekologicznych w 2025 roku:

  • Soczewica jadalna: stawka płatności zmieni się z 3 021 zł/ha na: 1 697 zł/ha (dla upraw w okresie konwersji) oraz z 2 391 zł/ha na: 1 571 zł/ha (dla upraw po okresie konwersji).
  • Babka lancetowata: stawka płatności zmieni się z 1 856 zł/ha na: 1 697 zł/ha (dla upraw w okresie konwersji) oraz z 1 856 zł/ha na 1 571 zł/ha (dla upraw po okresie konwersji).

Ujednolicenie nazewnictwa upraw kukurydzy od 2025 roku

W 2025 roku wprowadzone zostaną zmiany w nazewnictwie kukurydzy i w pakietach z nią związanych. Ministerstwo proponuje ujednolicenie i dostosowanie nazewnictwa kukurydzy do rozwiązania przyjętego w ramach wszystkich interwencji PS WPR 2023-2027.

Przeczytaj także: Kredyt na zakup ziemi. Jakie są zasady, warunki i dopłaty w 2025 roku?

Ma to umożliwić m.in. łatwiejsze pozyskiwanie danych o powierzchniach upraw różnych rodzajów kukurydzy na poziomie kraju.

Zmiany w nazewnictwie kukurydzy dla płatności ekologicznych w 2025 roku obejmą więc reorganizację pakietów. Poniżej przedstawiamy szczegóły:

Zmiany w pakietach z kukurydzą dla płatności ekologicznych w 2025 roku

Zmiany obejmują dostosowanie pakietów do nowych kategorii upraw kukurydzy. W szczególności zaś usunięcie kukurydzy cukrowej z listy roślin wspieranych. Zobaczmy, jak dokładnie wyglądają modyfikacje:

  • Kukurydza – plantacja nasienna (na materiał siewny) zostanie dodana do pakietu  1 (Uprawy rolnicze).
  • Kukurydza cukrowa zostanie usunięta z pakietu 2 (Uprawy warzywne)!
  • Kukurydza zostanie usunięta z pakietu 7 (Uprawy paszowe na gruntach ornych). A jej miejsce w pakiecie 7 uzupełnią:
  • Kukurydza na kiszonkę dodana do pakietu 7 (Uprawy paszowe na gruntach ornych).
  • Kukurydza na ziarno dodana do pakietu 7 (Uprawy paszowe na gruntach ornych).

Kary w płatnościach ekologicznych – więcej sankcji od 2025 roku

W 2025 roku rolnicy mogą spodziewać się rozszerzenia systemu kar w odniesieniu do płatności ekologicznych. Ministerstwo proponuje:

Kary administracyjne związane z mechanizmem warunkowości społecznej od 2025 roku

Zgodnie z projektem rozporządzenia, karą administracyjną będą objęte przypadki nieprzestrzegania przepisów dotyczących obowiązkowego od 2025 roku mechanizmu warunkowości społecznej.

Jednakże resort proponuje, by kary te były uwzględnione jako ostatni element w kolejności w systemie obliczania kar dla płatności ekologicznych.

Planowana zmiana jest konsekwencją nowelizacji ustawy o Planie Strategicznym.

Odzyskiwanie wypłaconych rolnikowi płatności ekologicznych ruszy w 2025 roku

Proponowane jest także uzupełnienie rozporządzenia „ekologicznego” o przepisy dotyczące podstawy obliczenia kar w sytuacji, gdy uchybienie zostało wykryte po wydaniu decyzji w sprawie przyznania płatności. Ma to skutkować możliwością odzyskania wypłaconych rolnikowi płatności.

Przeczytaj także: KALKULATOR ROLNICZY: Jak szybko policzyć właściwości sorpcyjne gleb?

W takim przypadku podstawa do obliczenia kary ma opierać się na kwocie wypłaconej za rok realizacji zobowiązania ekologicznego, którego to uchybienie dotyczy.

Planowana zmiana jest konsekwencją nowelizacji ustawy o Planie Strategicznym.

Podsumowanie:

Projekt nowego rozporządzenia ekologicznego jest obecnie w fazie konsultacji publicznych. Resort rolnictwa planuje wejście w życie nowych przepisów na dzień 15 marca 2025 roku.

źródła: gov.pl

fot. envato elements 

Agnieszka SawickaAgnieszka Sawicka
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
12. luty 2025 11:02